Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi henüz 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirmesine ilişkin iddianame kabul edildi. H.K.G. 6 yaşından beri Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığını belirterek Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu.

Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın duruşmanın öne çekilmesi talebi ve sanıklar hakkındaki tutuklu yargılama talebinin ardından bugün yaşanan yeni gelişmede Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

e-Devlet üzerinden yapılabilecek! Başvuru için son tarih 28 şubat e-Devlet üzerinden yapılabilecek! Başvuru için son tarih 28 şubat

Önceki gün konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, "Bu vakıf ya da herhangi bir başka vakıf, her kim olursa olsun, başkanı, yöneticisi, mütevellisi a, b, c hiç önemli değil. Kim olursa olsun. Çocukların istismarı, şiddete uğraması bu ve benzeri bir eylemin tarafı ise hiç gözünün yaşına bakılmaz" demişti.