Yerel seçimde 30'u büyükşehir 81 ilde 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyordu.

34 siyasi partinin adayı ve bağımsızlar bu oyları almak için yarışdı.

Açılan yüzde 99.8 sandık sonucuna göre de kazanan partiler ve adaylar şöyle oldu:

ADANA:

ZEYDAN KARALAR CHP YÜZDE 46.5
FATİH MEHMET KOCAİSPİR YÜZDE 37.4 oy aldı

ADIYAMAN:

ADIYAMAN CHP ABDURRAHMAN TUTDERE YÜZDE 49.7
ZİYA POLAT AK PARTİ YÜZDE 27.4

Didim'de feci kaza: Erdinç Atılgan, Serap Atılgan, Ayşe Sazboğa ve Yasin Sazboğa öldü Didim'de feci kaza: Erdinç Atılgan, Serap Atılgan, Ayşe Sazboğa ve Yasin Sazboğa öldü

AFYONKARAHİSAR:

BURCU KÖKSAL CHP YÜZDE 50.7
HÜSEYİN CEYLAN ULUÇAY YÜZDE 31.8 oy aldı

AĞRI:

HAZAL ARAS YÜZDE 51.0
MEHMET SALİH AYDIN AK PARTİ YÜZDE 33.7

AKSARAY:

EVREN DİNÇER AK PARTİ YÜZDE 36.8
İRFAN ÇIKAT MHP YÜZDE 28.7

AMASYA:

TURGAY SEVİNDİ CHP YÜZDE 42.8
MEHMET UYANIK AK PARTİ YÜZDE 28.9 

ANTALYA:

MUHİTTİN BÖCEK CHP YÜZDE 48.6
HAKAN TÜTÜNCÜ AK PARTİ YÜZDE 40

ARDAHAN:

FARUK DEMİR CHP YÜZDE 45
YUNUS BAYDAR AK PARTİ YÜZDE 43.5 

ARTVİN

BİLGEHAN ERDEM CHP YÜZDE 45.2
MEHMET KOCATEPE AK PARTİ YÜZDE 43.3

AYDIN:

ÖZLEM ÇERÇİOĞLU YÜZDE 50.5
MUSTAFA SAVAŞ YÜZDE 36.7

BALIKESİR:

AHMET AKIN CHP YÜZDE 51.1
YÜCEL YILMAZ AK PARTİ YÜZDE 40.5

BARTIN:

BARTIN CHP MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA YÜZDE 51.2
HÜSEYİN FAHRİ FIRINCIOĞLU YÜZDE 36.6

BATMAN:

GÜLÜSTAN SÖNÜK DEM PARTİ YÜZDE 64.5
SERKAN RAMANLI HÜDAPAR YÜZDE 15.6

BAYBURT:

METE MEMİŞ AK PARTİ YÜZDE 39.1
HÜSNÜ PEKMEZCİ MHP YÜZDE 37.9

BİLECİK:

MELEK MIZRAK SUBAŞI CHP YÜZDE 48.8
MUSTAFA YAMAN AK PARTİ YÜZDE 34.5

BİNGÖL:

ERDAL ARIKAN AK PARTİ YÜZDE 33.6
AYDIN BÜRÇÜN DEM PARTİ YÜZDE 25.8

BİTLİS:

NESRULLAH TANĞLAY AK PARTİ YÜZDE 38.2
MEHMET NEZİR KARABAŞ DEM PARTİ YÜZDE 37.3

BOLU:

TANJU ÖZCAN CHP YÜZDE 52.7
MUHAMMED EMİN DEMİRKOL AK PARTİ YÜZDE 28.8

BURDUR:

ALİ ORKUN ERCENGİZ CHP YÜZDE 46.2
MEHMET ŞİMŞEK AK PARTİ YÜZDE 42.9

BURSA:

MUSTAFA BOZBEY CHP YÜZDE 47.6
ALİNUR AKTAŞ AK PARTİ YÜZDE 38.3

ÇANAKKALE:

MUHARREM ERKEK CHP YÜZDE 39.7
ALAADDİN BURAK KUNT YÜZDE 36.8

ÇANKIRI:

İSMAİL HAKKI ESEN MHP YÜZDE 59.8
HÜSEYİN FİLİZ AK PARTİ YÜZDE 31.2

ÇORUM:

HALİL İBRAHİM AŞGIN AK PARTİ YÜZDE 40.5
HASAN HÜSEYİN ÇÖPHÜSEYİNOĞLU CHP YÜZDE 36.9

DENİZLİ:

BÜLENT NURİ ÇAVUŞOĞLU CHP YÜZDE 48
OSMAN ZOLAN AK PARTİ YÜZDE 38.8

DİYARBAKIR:

AYŞE SERRA BUCAK KÜÇÜK DEM PARTİ YÜZDE 64
MEHMET HALİS BİLDEN AK PARTİ YÜZDE 16.8

DÜZCE:

FARUK ÖZLÜ AK PARTİ YÜZDE 40.2
DAVUT GÜLOĞLU YRP YÜZDE 29.7

EDİRNE:

FİLİZ GENCAN AKIN CHP YÜZDE 46.6
BELGİN İBA AK PARTİ YÜZDE 42.4

ELAZIĞ:

ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI AK PARTİ YÜZDE 38.1
FARUK SEPTİOĞLU YRP YÜZDE 21.1

ERZİNCAN:

BEKİR AKSUN MHP YÜZDE 40.4
YÜKSEL ÇAKIR BAĞIMSIZ YÜZDE 29.2

ERZURUM:

MEHMET SEKMEN AK PARTİ YÜZDE 50.3
FATMA CANAN UÇAR İYİ PARTİ YÜZDE 22.2

ESKİŞEHİR:

AYŞE ÜNLÜCE CHP YÜZDE 51
İDRİS NEBİ HATİPOĞLU AK PARTİ YÜZDE 37.8

GAZİANTEP:

FATMA ŞAHİN AK PARTİ YÜZDE 38.8
MUZAFFER ERTÜRK CHP YÜZDE 28.1

GİRESUN:

FUAT KÖSE CHP YÜZDE 54.5
AYTEKİN ŞENLİKOĞLU YÜZDE 37.6

GÜMÜŞHANE:

VEDAT SONER BAŞER MHP YÜZDE 41.6
ERCAN ÇİMEN AK PARTİ YÜZDE 38.2

HAKKARİ:

MEHMET SIDDIK AKIŞ DEM PARTİ YÜZDE 48.9
İSMET ÖLMEZ AK PARTİ YÜZDE 46.5 

HATAY:

MEHMET ÖNTÜRK YÜZDE 44.4
LÜTFÜ SAVAŞ CHP YÜZDE 43.9

IĞDIR:

MEHMET NURİ GÜNEŞ DEM PARTİ YÜZDE 46.7
ÜLKÜ ÖCAL AK PARTİ YÜZDE 42.2

ISPARTA:

ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN AK PARTİ YÜZDE 41.9
ATAKAN YAZGAN CHP YÜZDE 21.1

KAHRAMANMARAŞ:

FIRAT GÖRGEL AK PARTİ YÜZDE 42.4
MUHAMMED AYDOĞAR YRP YÜZDE 33.4

KARABÜK:

ÖZKAN ÇETİNKAYA AK PARTİ YÜZDE 33.9
RAFET VERGİLİ MHP YÜZDE 26.4

KARAMAN:

SAVAŞ KALAYCI MHP YÜZDE 49.1
MEVLÜT AKGÜN AK PARTİ YÜZDE 24

KARS:

ÖTÜKEN SENGER MHP YÜZDE 36.2
KENAN KARAHANCI DEM PARTİ YÜZDE 28.9
 
KASTAMONU:

HASAN BALTACI CHP YÜZDE 49.6
TAHSİN BABAŞ AK PARTİ YÜZDE 36.6

KAYSERİ:

MEMDUH BÜYÜKKILIÇ AK PARTİ YÜZDE 38.6
ABDULLAH ÖZKIRIŞ YRP YÜZDE 19.7

KIRIKKALE:

AHMET ÖNAL CHP YÜZDE 49.9
MEHMET SAYGILI AK PARTİ YÜZDE 23.1

KIRKLARELİ:

DERYA BULUT MHP YÜZDE 44.3
MEHMET SİYAM KESİMOĞLU CHP YÜZDE 43.4

KIRŞEHİR:

SELAHATTİN EKİCİOĞLU CHP YÜZDE 52.8
OSMAN ARSLAN AK PARTİ YÜZDE 37.4

KİLİS:

HAKAN BİLECEN CHP YÜZDE 41.9
REŞİT POLAT AK PARTİ YÜZDE 27.2

KOCAELİ:

TAHİR BÜYÜKAKIN AK PARTİ YÜZDE 45.8
ATASOY BİLGİN CHP YÜZDE 28.9

KONYA:

UĞUR İBRAHİM ALTAY AK PARTİ YÜZDE 49.4
MEHMET KÖSEOĞLU YRP YÜZDE 23.44

KÜTAHYA:

EYÜP KAHVECİ CHP YÜZDE 29.6
ALİM IŞIK MHP YÜZDE 29.1

MALATYA:

SAMİ ER AK PARTİ YÜZDE 48.9
VELİ AĞBABA CHP YÜZDE 37.2

MANİSA:

FERDİ ZEYREK CHP YÜZDE 57.2
CENGİZ ERGÜN MHP YÜZDE 29.7

MARDİN:

AHMET TÜRK DEM PARTİ YÜZDE 57.4
ABDULLAH ERİN AK PARTİ YÜZDE 27.7

MERSİN:

VAHAP SEÇEN CHP YÜZDE 59.5
SERDAR SOYDAN MHP YÜZDE 31

MUĞLA:

AHMET ARAS CHP YÜZDE 54.9
AYDIN AYAYDIN AK PARTİ YÜZDE 32.7

MUŞ:

SIRRI SÖYLEMEZ DEM PARTİ YÜZDE 42.7
FEYAT ASYA AK PARTİ YÜZDE 25.1

NEVŞEHİR:

RASİM ARI İYİ PARTİ YÜZDE 52
MEHMET SAVRAN AK PARTİ YÜZDE 34.5

ORDU:

MEHMET HİLMİ GÜLER AK PARTİ YÜZDE 40
ENVER YILMAZ İYİ PARTİ YÜZDE 36.5

OSMANİYE:

İBRAHİM ÇENET MHP YÜZDE 39.7
ALPASLAN KOCA İYİ PARTİ YÜZDE 23.7

RİZE:

RAHMİ METİN AK PARTİ YÜZDE 54.7
CEMİL ÇOLAK YRP YÜZDE 17.7

SAKARYA:

YUSUF ALEMDAR AK PARTİ YÜZDE 47.1
AZİZE ÇEROĞLU CHP YÜZDE 16.4

SAMSUN:

HALİT DOĞAN AK PARTİ YÜZDE 42.2
CEVAT ÖNCÜ CHP YÜZDE 27

SİİRT:

SOFYA ALAĞAŞ DEM PARTİ YÜZDE 49.3
EKREM OLĞAÇ AK PARTİ YÜZDE 37.1

ŞANLIURFA:

MEHMET KASIM GÜLPINAR YRP YÜZDE 38.8
ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL AK PARTİ YÜZDE 33.6 

ŞIRNAK:

MEHMET YARKA AK PARTİ YÜZDE 47.5
TURAN SALDAN DEM PARTİ YÜZDE 41

TEKİRDAĞ:

CANAN YÜCEER CHP YÜZDE 50.1
CÜNEYT YÜKSEL AK PARTİ YÜZDE 35.5

TOKAT:

MEHMET KEMAL YAZICIOĞLU MHP YÜZDE 54.8
EYÜP EROĞLU AK PARTİ YÜZDE 30.1

TRABZON:

AHMET METİN GENÇ AK PARTİ YÜZDE 51.4
HASAN SÜHA SARAL CHP YÜZDE 28.4

TUNCELİ:

CEVAT KONAK DEM PARTİ YÜZDE 40.2
ALİ MUSTAFA ÇELİK CHP YÜZDE 33.3

UŞAK:

ÖZKAN YALIM CHP YÜZDE 40.8
MEHMET ÇAKIN YÜZDE 24.3

VAN:

ABDULLAH ZEYDAN DEM PARTİ YÜZDE 55.4
ABDULAHAT ARVAS AK PARTİ YÜZDE 27.1

YALOVA:

MEHMET GÜREL CHP YÜZDE 46.3
MUSTAFA TUTUK AK PARTİ YÜZDE 40.3

YOZGAT:

KASIM ARSLAN YRP YÜZDE 36.3
ÖMER AÇIKEL MHP YÜZDE 29.7

ZONGULDAK:

TAHSİN ERDEM CHP YÜZDE 54.5
ÖMER SELİM ALAN AK PARTİ YÜZDE 37.6

Editör: Gürel Yurttaş