ABD merkezli CNN International'da beklenen İstanbul depremiyle ilgili bir haber yayımlandı. "İstanbul büyük depreme hazır mı?" sorusuna yanıt aranırken, çarpıcı ifadeler kullanıldı.

"İstanbul'da akıl almaz büyüklükte bir deprem yaklaşıyor' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberde İstanbul'un iki fay hattının çevresinde olduğu belirtilerek, "Bu, İstanbul'un depreme hazır olup olmadığı konusundaki endişeleri artıran jeolojik bir gerçekliktir" denildi.

CNN'e konuşan Profesör Celal Şengör şunları söyledi:

"İstanbul için görünüm pek parlak değil. Hiç parlak değil. Önümüzdeki yirmi yıl içinde İstanbul'da büyük bir deprem olmazsa hepimiz çok şaşırırız. İşte bu kadar yakın. Bu sadece bir ihtimal ama ihtimal yüksek."

Beklenen depremin 7.2 ila 7.8 arasında bir büyüklüğe sahip olmasının beklendiğini aktaran CNN, uzmanların bu büyüklükte bir depremin Türkiye'nin ticaret ve sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

100 binin üzerinde can kaybının beklendiğinin de vurgulandığı haberde, "Depremin sadece doğrudan etkisini düşünemezsiniz, aynı zamanda sarsıntının ardından ne geleceğini de düşünmelisiniz. Yağma, yangınlar, salgın hastalıklar olacak. Korkunç olacak" ifadesi kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 7,5 büyüklüğünde bir depremin kentte yaklaşık 90.000 binanın yıkılmasına yol açabileceğini ve 260 bin binanın da ciddi hasar görme ihtimali olduğunu açıkladığını okurlarına aktaran CNN, "Şehir yetkililerine göre, bu, İstanbul nüfusunun dörtte birinden fazlasına denk gelen yaklaşık 4,5 milyon insanı evsiz bırakabilecek ciddi bir tahmin" yorumunu yaptı.

Editör: Grlyrtts