ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Türkiye’nin kilit bir NATO müttefiki ve kritik bir bölgesel ortak olduğunu açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ve ABD, NATO müttefikleri ve uzun süreli ortaklardır. Kriz zamanlarında, bölgesel güvenlik ve refah konusunda birlikte çalışma konusunda gurur verici bir geçmişe sahiptir. ABD, 6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenenlere gerekli yardımı sağlama taahhüdünü sürdürecek.

ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ABD'nin Osmanlı İmparatorluğu ile diplomatik ilişkiler kurduğu 1831 yılına dayanmaktadır. Birinci Dünya Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra ABD, 1927'de Türkiye Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler kurdu. ABD ile Türkiye arasında 12 Temmuz 1947'de imzalanan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması, ilişkileri daha da ileri götürdü. 1952'den bu yana NATO üyesi olan Türkiye, Afganistan, Irak ve Balkanlar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki misyonları destekledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Ocak 2023'te ikili ve bölgesel işbirliği alanlarına ilişkin kapsamlı bir diyalog olan ABD-Türkiye Stratejik Mekanizmasının dördüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Bakan Blinken ve Bakan Çavuşoğlu, toplantıda mevcut tehditler ve zorluklar karşısında NATO koordinasyonunu ve dayanışmasını güçlendirmenin yollarını ele aldı.

Bakanlar NATO'nun Açık Kapı Politikasına uzun süredir devam eden bağlılıklarını yeniden teyit etti. Bakanlar aynı zamanda Türkiye'nin Hava Kuvvetlerinin modernizasyonu da dahil olmak üzere ABD-Türkiye savunma ortaklığının güçlendirilmesini ele aldı.

Türkiye, 1952'den bu yana değerli bir NATO Müttefiki olmuştur. Türkiye, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan Boğaziçi ve Çanakkale boğazları ile NATO'nun doğuda güven kaynağı olarak hizmet vermektedir. Türkiye, Avrupa, Afrika ve Akdeniz'de ABD güçleriyle birlikte uluslararası güvenliğe katkıda bulunuyor. Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşudur ve bölgede önemli bir ortaktır. ABD ve Türkiye, Doğu Akdeniz'deki gerilimi uluslararası hukuka uygun olarak azaltmak, Balkanlar ve Güney Kafkasya'da barışı sağlamak için yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.

ABD, Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği tutarlı ve net desteği, Karadeniz Tahıl Girişimi'ne aracılık etmesini ve küresel gıda güvenliğini desteklemek için BM ile birlikte çalışmasındaki diplomatik liderliğini memnuniyetle karşılamaktadır.

Başta DEAŞ ve PKK olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelede her iki ülke de yakın koordinasyon ve işbirliğini sürdürmektedir.

ABD hükümetinin çeşitli akademik ve mesleki değişim programları aracılığıyla, her yıl 150'den fazla Türk ABD'deki programlara katılmakta ve yaklaşık 115 ABD'li öğrenci ve öğretim üyesi Türkiye'deki programlara katılmaktadır. Şu anda ABD hükümetinin eğitim ve mesleki değişim programlarından yaklaşık 31 bin Türk mezun var. ABD, Türk öğrenciler için en popüler uluslararası destinasyondur. 2021-2022 akademik yılında ABD'deki Türk öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak on yıldan uzun bir sürenin en yüksek artış oranını yakaladı.

Aralarında en büyük ve en tanınmış markaların da bulunduğu bin 700'den fazla ABD firması Türkiye'de onlarca yıldır faaliyet gösteriyor. Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya'daki pazarlara yakınlığı göz önüne alındığında, Türkiye avantajlı bir bölgesel merkezdir. Türkiye'de yaklaşık 60 firmanın bölge merkezi bulunuyor. AmCham Türkiye'ye göre ABD firmaları 60 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve 100 binden fazla istihdam oluşturdu.

ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2022'de yıllık yaklaşık yüzde 22 artış ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 33,8 milyar dolara ulaştı. Bu, 2021'deki yüzde 32,5'lik artışın ardından geldi. ABD, Türkiye'nin 4'üncü en büyük genel ticaret ortağı ve 2003'ten bu yana 2'nci en büyük yabancı yatırımcı konumunda. Türkiye'nin ABD'deki toplam Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) stoku 2017-2021 döneminde yüzde 16,6 artarak 2,7 milyar dolara yükseldi. Çoğunluğu Türklerin sahip olduğu şirketlerin ABD'deki iştirakleri, 4 bin 900'den fazla istihdamı destekledi ve 2021'de ABD ihracatının 37 milyon dolar artmasına yardımcı oldu” 

Editör: Grlyrtts