AK Parti'nin seçimde yürüteceği kampanya ve sloganı belli oldu.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında kampanyayı detaylarıyla açıkladı.

Buna göre;

- Görsellerinde yerli ve milli projelerin yer aldığı, pozitif bir seçim kampanyası planlanıyor.

- Seçim kampanyası 11 Nisan’da başlatılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Nisan’da seçim beyannamesini açıklayacak. 9 Nisan’da milletvekili listeleri YSK’ya teslim edildikten sonra 11 Nisan’da Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda seçim beyannamesi açıklanacak, aynı zamanda milletvekili adaylarının tanıtımı yapılacak.

- Seçim beyannamesinin iki ana eksen üzerine oturması bekleniyor.

1- Depremzedelerin 1 yıl içinde kalıcı konutlara kavuşması ve şehirlerin yeniden inşası.

2- Ekonomi. Daha iyi bir gelecek vurgusu.

- Mitingsiz seçim olur mu? Miting yapılacak. Ama sadece mitingler yapılmayacak. AK Parti’nin seçim kampanyasının ana omurgasını oluşturan yerli ve milli projelerin hayata geçirildiği törenler düzenlenecek. Böylece Erdoğan güçlü bir şekilde sahaya girecek.

- Seçim kampanyası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerine kurulacak. Çünkü AK Parti bu seçimleri Erdoğan-Kılıçdaroğlu seçimi olarak görüyor. Seçmene, “Türkiye’yi 5 yıl boyunca Erdoğan mı yönetsin, Kılıçdaroğlu mu?” tercihi sunulacak.

- Erdoğan da milletimizin göğsünü kabartan mega projeleri bir bir hizmete sokup, seçmenlere “Beni seçerseniz bu eserler devam eder, Kılıçdaroğlu gelirse bu hizmetleri engeller” mesajını verecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bandırma’da Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı bor karbür tesislerinin açılışını gerçekleştirmişti. 20 Nisan’dan itibaren diğer mega projelerin açılışları yapılacak.

- Hangardan çıkarılan Milli Muharip Uçağımız için tören düzenlenecek.

- Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni hizmete girecek.

- Karadeniz’deki doğalgazın sisteme verilmesi için Filyos’taki tesislerde tören yapılacak.

- Peki seçim afişleri kullanılacak mı? Evet, seçim afişleri olacak. Deprem bölgesinde seçim afişi asılmayacak. Ancak bayramdan sonra deprem bölgesinin dışında seçim afişleri ve pankartlar kullanılacak.

- Seçim afişlerinin çekimlerinin, tasarımlarının büyük ölçüde tamamlandığı söyleniyor. Seçim beyannamesinin açıklanacağı 11 Nisan tarihinde seçim afişlerini de görme imkânımız olacak. O güne kadar gizli tutulacak. Seçim afişlerinde Erdoğan olacak. Ama sadece Erdoğan olmayacak. Türkiye’nin büyük gurur projeleri de olacak. Mega projeler kullanılacak.

- Milli aracımız TOGG.

- Milli Muharip Uçağı.

- İlk uçak gemimiz TCG Anadolu.

- Türkiye’nin ilk Bor Karbür İşletmesi.

- Milli Muharip Uçakları İHA’lar, SİHA’lar.

- 1918 Çanakkale Köprüsü.

- Artvin Yusufeli Barajı.

- Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni.

- Karadeniz doğalgazı.

- Akkuyu Termik Santralı.

- AK Parti 14 Mayıs seçimlerinde, “Türkiye için hemen şimdi” sloganını kullanacak. Ama tek slogan bu değil. Seçim mitinglerinin başlamasıyla birlikte yeni bir slogan daha kullanılacak. Ama şimdilik gizli tutuluyor.

- Depremin etkisi nedeniyle coşkulu bir seçim kampanyası yürütülmeyecek. Ama pozitif bir kampanya yürütülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kucaklayıcı bir dil kullanacak. AK Parti’nin seçim kampanyasında da pozitif temalar kullanılacak.

- Deprem nedeniyle şarkılı türkülü bir kampanya yürütülmeyecek. Ama bayramdan sonra deprem bölgelerinin dışında yapılacak olan mitinglerde seçim şarkısının kullanılması tartışılıyor. Ama bu konuda kesin bir karar verilmiş değil. Eğilim, seçim şarkısının kullanılması yönünde.

Editör: Grlyrtts