Ankara Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Mamak Gökçeyurt Mahallesi'nde bulunan TÜBİTAK SAGE tesisinde saat 16.40’da atık kimyasallardan kaynaklandığı değerlendirilen patlama sonucunda bir vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Gerekli adli ve idari inceleme derhal başlatılmıştır” denildi.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayda başka yaralanan bulunmadığını, yangının söz konusu olmadığını bildirdi.

Uşak'ta TIR'a çarpan motosikletin sürücüsü Ali Koraş öldü Uşak'ta TIR'a çarpan motosikletin sürücüsü Ali Koraş öldü

Adli ve idari inceleme başlatıldı


Konuyla ilgili Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada “Mamak/Gökçeyurt mahallesinde bulunan TÜBİTAK SAGE tesisinde saat 16.40'da atık kimyasallardan kaynaklandığı değerlendirilen patlama sonucunda bir vatandaşımız olay yerinde eks olmuştur. Gerekli adli ve idari inceleme derhal başlatılmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.


TÜBİTAK’tan açıklama


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Twitter hesabından patlamayla ilgili açıklama yaptı. Mandal, mesajında şunları belirtti:
“TÜBİTAK SAGE yerleşkemizde Yakıt, Patlayıcı ve Astar Tasarım Altyapısında (YAPATA) bugün ilk tespitlere göre kimyasal reaksiyon sonucu meydana çıkan yangın büyümeden kontrol altına alınmış ancak yangından etkilenen bir çalışma arkadaşımız maalesef olay yerinde hayatını kaybetmiştir.
Olayla ilgili gerekli adli ve idari inceleme süreci başlatılmıştır. Yaşanan bu elim olayda vefat eden çalışma arkadaşımıza Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır ve baş sağlığı dilerim. Hepimizin başı sağ olsun.”

TÜBİTAK’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada  şu ifadeler kullanıldı:
“TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) yerleşkesi Yakıt, Patlayıcı ve Astar Tasarım Altyapısında (YAPATA) bulunan kimyasal atık sahasında, atıkların geçici depolandığı kısımda 25.09.2023 Pazartesi günü 16.40 sularında ilk tespitlere göre kimyasal reaksiyon meydana gelmiştir. Çıkan yangında ilgili altyapıda bulunan bir çalışma arkadaşımız hayatını kaybetmiştir.Çıkan küçük çaplı yangın kısa sürede itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüştür. Olayla ilgili gerekli adli ve idari inceleme başlatılmıştır. Çalışanımıza Allah'tan rahmet ailesine ve tüm çalışma arkadaşlarımıza baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

Editör: Nehir Durdağı