İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar ile artan petrol fiyatlarında geri çekilme nedeniyle akaryakıta indirim göründü. 

İsrail-Hamas arasındaki çatışmanın şiddetlenmesiyle brent petrolün varil fiyatı 96 dolara kadar yükselmiş olup bu durum akaryakıta zam olarak yansırken, petrol fiyatları daha sonra 86 dolara kadar geriledi.

30 Ekim Pazartesi’yi 31 Ekim Salı gününe bağlayan gece yarısında, motorin fiyatlarına 1 TL 57 kuruşluk indirim geleceği bildirildi. Yapılacak olan indirimin, nakliye fiyatlarına yansıması beklenirken, bu haber dizel araç sahiplerinin yüzünü de güldürdü. Benzin ve LPG fiyatlarında ise bir değişikliğin olmaması bekleniyor.

Motorinin litresi kaç lira olacak?

İndirimin ardından motorinin litresi İstanbul'da 38 lira 4 kuruşa, Ankara'da 38 lira 63 kuruşa, İzmir'de ise 38 lira 80 kuruşa inecek.

6 Ekim'de benzinin litresi 2 lira 10 kuruş, 7 Ekim'de ise 1 lira 17 kuruş ucuzlamıştı. 8 Ekim'de ise motorine 2 lira 92 kuruş indirim gelmişti. Peş peşe gelen indirimlerin ardından benzinin litresi 33-34 liralara, motorinin litresi ise 37-38 TL gerilemişti.

Dolar kahini Selçuk Geçer'den korkutan uyarı: "İşler karışıyor" Dolar kahini Selçuk Geçer'den korkutan uyarı: "İşler karışıyor"

İsrail-Hamas çatışmalarıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükselişle akaryakıta 17 Ekim Salı günü motorine gelen 2 lira 23 kuruş, 20 Ekim Cuma günü de benzine 1 lira 48 kuruş zam geldi.

Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimler öncesi benzinin litresi 19 lira seviyelerinde, motorin litre fiyatı ise 18 lira seviyelerindeydi. Seçim sonrası akaryakıt fiyatları 2 kattan fazla artmıştı.

Fiyatlar nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Editör: Nehir Durdağı