Ateşkesin bitmesiyle İsrail ordusu daha önce hedef olarak açıkladığı güneydeki operasyonunu başlatmış oldu.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan sivilleri güneye göçe zorlayan ordu, şimdi de güneyde sıkışıp kalan Filistinlileri hedef alıyor. Haftalar süren bombardımanlarda binlerce sivil can kayıpları sebebiyle baskı altında kalan İsrail ordusu, bu kez “sivil kayıplarını önleme amacıyla mahalle mahalle imha haritası” yayınladı.

İsrail ordusunun “siviller ile teröristler arasında ayrım yapmak için büyük çaba harcadığını” iddia ederek “kontrollü ve spesifik tahliye” amacıyla yayınladığı harita Gazze Şeridi’ni yüzlerce küçük bölgeye ayırıyor. Arapça olarak hazırlanan harita, mevcut ve gelecekteki çatışma bölgelerini göstererek Filistinlilerin buralardan tahliyesini öngörüyor. Ayrıca sivillerden ordudan yapılacak duyuruları takip etmeleri isteniyor.

israil-23

İsrail uçakları, güneydeki Han Yunus’un bazı bölgelerinin tahliyelerini emreden ve “Uyarıldınız” yazan broşürler atarken haritada gösterilen potansiyel çatışma bölgeleri güneydeki Mısır sınırına kadar dayanıyor. Neredeyse iki aydır süren savaşta kuzeyden göçe zorlanan yüz binlerce Filistinli güneye yığılmış durumda. Saldırılardan kaçacak yeri kalmayan Gazzelilerin, nihai olarak başta Mısır olmak üzere komşu ülkelere göçe zorlanmak istendiği yorumları yapılıyor.

Birleşmiş Milletler’in Filistin’e yardım kuruluşu UNRWA Başkanı Philippe Lazzarini, İsrail ordusunun, Gazze’nin güneyindeki saldırılarının 900 bini BM binalarında barınan 1 milyon mültecinin sınırı aşarak Mısır’a geçmeye çalışmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Lazzarini, “Bombardıman ve kuşatmanın etkisi insanları şimdiden güneye itti, eğer çatışmalar olursa daha da güneye ve sınırın ötesine kaçma olasılıkları artacaktır” ifadesini kullanarak “Nüfusun tamamen bölgenin yarısında yoğunlaşması söz konusu, sadece su eksikliği nedeniyle bile bölge böyle bir nüfusu kaldıramaz” şeklinde konuştu.

savaş-5

Mısırlı yetkililer, daha önce Gazze’den mülteci akınına izin vermeyeceğini ve sınırlarını kapalı tutacağını açıklamıştı. Komşu ülkeler, Gazze’yi insansızlaştırarak İsrail’in eline geçirmesinden endişe ediyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), İsrail’e Filistinlilerin Gazze’nin güneyine gitmeleri için verilen tahliye emrini iptal etmesi çağrısı yaptı.

MSF Direktörü Avril Beniot, “Sivillere güneye gitmeleri emrediliyor ancak bombalamalar ve devam eden çatışmalar nedeniyle Gazze’nin hiçbir yeri güvenli değil” ifadesini kullandı.

Beniot,“İsrail güçlerine tahliye emrini derhal iptal etme çağrısında bulunuyoruz” şeklide konuşarak şunları aktardı; “Tüm tarafları sivilleri ve hayati altyapıyı korumaya çağırıyoruz. Artık kalıcı bir ateşkese ihtiyacımız var” 

ABD’li New York Times gazetesi, İsrail’in Hamas’ın 7 Ekim saldırısından bir yıldan uzun bir süredir haberinin olduğunu iddia etti. 40 sayfalık ‘Eriha Duvarı’ adının verildiği istihbarat dosyasına dayandırılan haberde, 7 Ekim saldırısında gerçekleşen eylemlerin maddeler halinde dosyada yazdığı belirtildi. İsrailli yetkililerin, gelen istihbaratı incelediği ancak planın hayata geçirilmesinin çok zor olduğuna inanarak gerçekçi bulmadığı aktarıldı.

asker-6

New York Times’ın incelediği ‘Eriha Duvarı’ dosyasında tarih belirtilmese de Gazze Şeridi çevresindeki tahkimatları yıkmak, İsrail’e ait yerleşim yerlerini ele geçirmek ve civardaki askeri üsleri işgal etmek gibi 7 Ekim’de gerçekleştirilen birçok eylemin bulunduğunun altı çizildi. İsrailli yöneticilerin ise istihbarat birimlerinden gelen bu uyarıları kaale almadığı belirtildi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşanan yasadışı yerleşimci terörüne karşı Filistinlilerin korunması konusunda İsrail hükümetini kamuoyu önünde birçok defa uyaran ABD’den bu bağlamda diplomatik bir adım geldi. İsrail medyasına konuşan ABD’li yetkililere göre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken önceki gün gerçekleştirdiği İsrail ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırılara katılan İsraillilere vize kısıtlaması uygulayacaklarını açıkladı.

Blinken, bu kişilerin kimler olduğunu ve toplam kaç İsrail vatandaşının bu yaptırıma uğrayacağına ilişkin ayrıntı paylaşmadı. Yetkililer, ABD’nin Tel Aviv yönetiminden saldırılara karışan yerleşimcileri yargılamasını istediğini ancak bu İsrail’in buna yanaşmaması sonucu söz konusu kararın alındığını belirtti.

gazze-18

İsrail ile Hamas arasında yapılan insani ara anlaşmasının sona ermesiyle İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tekrar başladı.Sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam eden İsrail güçleri, sabah saatlerinde Deir el-Balah kentinde yer alan Maghazi Mülteci Kampı’nı hedef aldı.

Abu Atef Kandil ailesine ait olduğu belirlenen binaya düzenlenen hava saldırısında 10 Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı El Aksa Şehitleri Hastanesi'ne götürüldü.Hedef alınan binanın çevresindeki çok sayıda bina da hasar gördü.

gazze-19

Filistin Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusu tarafından Gazze Şeridi’nde insani aranın sona ermesiyle başlatılan saldırılarda 109 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

İsrail`in yoğun saldırılarına maruz kalan Han Yunus kentinin doğusundaki Filistinliler, kentinin orta kesimindeki bölgelere göç etmeye başladı.

İsrail’in 7 Ekim tarihinden itibaren Gazze Şeridi’ne yönelik ablukası ve sivillere yönelik katliamı sürüyor. Kudüs'te İsrail askerleri cuma namazı öncesi namaz kılmak isteyenlere biber gazı ile müdahale etti.

İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı! İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı!

İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde geçici ateşkesin sona ermesinden bu yana düzenlediği hava saldırılarıyla 32 kişi katletti, çok sayıda yaralı var.

enkaz

İsrail`in Gazze Şeridi`nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı`ndaki bir evi hedef alan saldırısında 7 Filistinli öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Refah şehrinin merkezindeki bir evi hedef alan saldırıda da 4 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Saldırıda ölen ve yaralananlar, Ebu Yusur en-Neccar Hastanesi`ne getirildi.

Gazze kentinin kuzeybatısındaki En-Nasr Mahallesi`ndeki "En-Nasr" ve "Rantisi" hastaneleri çevresinde İsrail güçleri ile Filistinli gruplar arasında çatışmalar yaşandı. İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü saat 08.00`de uygulamaya giren "insani ara" bu sabah itibarıyla son bulmuştu.

Editör: Nehir Durdağı