Paşayeva’nın sağlık durumuyla ilgili son bilgileri yardımcısı Elbey Badirov verdi. Paşayeva’nın geçirdiği tüp mide ameliyatı sonrası yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle yoğun bakımda olduğu öğrenildi.

Komaya giren Paşayeva kurtarılamadı

Badirov, Paşayeva’nın komaya girdiğini ve Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Merkez Klinik Hastanesi’ne sevk edildiğini açıkladı. Badirov, Paşayeva’nın durumunun çok ciddi olduğunu ve doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadığını duyurdu. Badirov, Paşayeva’nın ölüm haberinin kendilerini derinden üzdüğünü söyledi.

Hamas Lideri Haniyye: 'Netanyahu ateşkes ve esir takası anlaşmasına engel oluyor' Hamas Lideri Haniyye: 'Netanyahu ateşkes ve esir takası anlaşmasına engel oluyor'

Ganire Paşayeva  kimdir?

Paşayeva, 24 Mart 1975 tarihinde Azerbaycan'ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi sonrasında Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü'nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nü bitirdi. 1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladı. 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfı'nın halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisi'ne girdi. Millî Meclis'teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu'nun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu'nun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları'nın üyesidir. Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'ni temsil eden kurulun da üyesidir.

Ganire Paşayeva, Rusça ve İngilizce bilmektedir. "Aşk Başka" adlı bir şiir kitabı bulunmaktadır. 7 Ocak 2017 tarihten Dünya Alpagut Federasyonu As Başkan Yardımcısı görevinde bulunmaktadır.

Editör: Nehir Durdağı