Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, kısa zaman içerisinde İran Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye geleceğini ifade ederek Gazze'de yaşananlarla ilgili olarak Türkiye'nin garantör olarak sorumluluğa hazır olduğunu belirtti ve 'İsrail girdiği yanlış yoldan bir an önce geri dönmeli. Bölge içi ve bölge dışı tüm aktörleri kalıcı barışı desteklemeye çağırıyoruz' ifadesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın açıklaması şu şekilde;

''İran Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek. Yakın zamanda Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek.Bugün Gazze'deki durum en önemli gündem maddemizdi. Gazze'deki yasadışı kuşatma devam ediyor. Gazzeliler günlerdir ağır bombardıman şartları altında. Bu zulme sessiz kalmamız mümkün değil. İnsanlar dünyanın gözü önünde katlediliyor.

 "İsrail yanlış yoldan dönmeli"

Türkiye olarak kim tarafından ne amaçla yapılırsa yapılsın masum sivilleri hedef alan saldırıları tasvip etmediğimizi her platforma dile getirdik. İlgili taraflara diplomasi trafiği içindeyiz. İsrail'in girdiği yanlış yoldan dönmesi şiddete son vermesi gerekiyor. İsrail, Filistinlileri görmezden gelerek bir yere varılamayacağını anlamalı.Bazı ülkelerin Gazze'deki kıyıma destek vermesi kabul edilemez.

"Garantör olarak sorumluluğa hazırız"

Bölge içi ve bölge dışı tüm aktörleri kalıcı barışı desteklemeye çağırıyoruz.. Uluslararası Barış Konferansı'nın bu iş için en uygun platform olacağını düşünüyoruz.

Biz Türkiye olarak dostlarımızla eş güdüm içerisinde önce ateşkes, sonra kalıcı barışın tesisi için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız.

Yapılacak bir anlaşmanın uygulanması aşamasında garantör olarak sorumluluk almaya da hazırız.

Irkçı siyasetçinin sözleri ülkeyi ayağa kaldırdı: Türklere hakaret etti! Irkçı siyasetçinin sözleri ülkeyi ayağa kaldırdı: Türklere hakaret etti!

'Cumhurbaşkanımızın bir kez daha vurguladığı gibi ateşkesin bir an önce saplanması gerekiyor. Bazı ülkelerin şiddeti teşvik etmesi kabul edilemez. Bölge içi ve dışı tüm aktörleri barışı teşvik etmeye çağırıyoruz. Filistin'deki yasadışı kuşatma hala devam ediyor. İsrail'in şiddete son vermesi gerekiyor.  ABD ve AB ateşkes istemiyor. Batı, İsrail'in belirlediği ölçüde hareket ediyor.

"ABD ve AB ateşkes istemiyor"

Türkiye olarak kim tarafından ne amaçla yapılırsa yapılsın masum sivilleri hedef alan saldırıları tasvip etmediğimizi her platforma dile getirdik. İlgili taraflara diplomasi trafiği içindeyiz. İsrail'in girdiği yanlış yoldan dönmesi şiddete son vermesi gerekiyor. İsrail, Filistinlileri görmezden gelerek bir yere varılamayacağını anlamalı. Bazı ülkelerin Gazze'deki kıyıma destek vermesi kabul edilemez.''

Editör: Nehir Durdağı