ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşık 500 kişinin öldüğü El Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırının ardından İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Netanyahu ile görüşmelerin ardından acil durum hükümeti yetkilileri ile görüşen Biden, Tel Aviv'de açıklamalarda bulundu.

'Hamas'ın saldırıları rasyonelleştirilemez'

ABD Başkanı Joe Biden, "İsrail'in yanında durmaya devam edeceğiz. Hamas'ın saldırıları rasyonelleştirilemez" dedi. Biden, Gazze ve Batı Şeria'ya insanı yardım için 100 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını duyurdu.

Biden'dan Netanyahu'ya çok sert İran uyarısı Biden'dan Netanyahu'ya çok sert İran uyarısı

Mısır'dan Gazze'ye yardım ulaştırılması için İsrail ile anlaşma sağlandığını söyleyen Biden, Tel Aviv yönetimine desteğini yineledi. "ABD, İsrail'in yanında durmaya devam edecek" diyen Biden, "İsrail, Yahudiler için yeniden güvenli bir yer olmalı" dedi.

'İsrail olmasaydı, icat etmek zorunda kalırdık'

ABD Başkanı "Bir İsrail olmasaydı, bir tane icat etmek zorunda kalırdık. İsrail ve Filistin halkları birlikte bir arada yaşayabilsinler. İki devletli çözüm konusunda uğraşmaya devam etmeliyiz" söyleminde bulunarak şunları aktardı;

"Düşmancıl davranan gruplara şunları söylüyorum, yapmayın yapmayın yapmayın. Biz bunları 11 Eylül saldırıları olarak tanımladık. Yaşanılan korkunç şeyler İsrial'e dokunan şeyler sinir ve acı. Sizi tüketen bu sinir ABD'liler tarafından da anlaşılıyor, ben de anlıyorum. Adalet yerine getirilmeli.

İsrail yeniden Yahudi toplumu için güvenli yer olmalı. Her zaman yanınızda olduk, olmaya da devam edeceğiz, size söz veriyorum. Bu hafta Kongre'den İsrail için eşsiz destek paketi isteyeceğim. Çatışmanın bölgeye yayılmasına izin vermeyeceğiz Diğer ülkeler ve düşman aktörler İsrail'e saldırıyı düşünmemeliler."

 

'Hamas, farklı türde bir düşman'

Açıklama öncesinde Biden, Netanyahu başkanlığındaki İsrail savaş kabinesi üyeleriyle bir araya geldi. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Biden'ın katıldığı toplantıda konuşan Netanyahu, Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin "bunun farklı türde bir savaş olacağını çünkü Hamas'ın farklı türde bir düşman olduğunu" söyledi. Rehineleri Gazze Şeridi'nde çıkarmak için ABD'yle birlikte çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Netanyahu, "Zafere giden yol uzun ve zorlu olacak"dedi.

ABD Başkanı Biden ise toplantıda, "Yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim. Siz halkınızı savunmaya çalışırken biz de İsrail'i desteklemeye devam edeceğiz" 

ABD Başkanı ayrıca, "Masum sivillerin daha fazla trajedi yaşamasını önlemek için İsrail ve bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini" aktardı.

Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi lideri Arya Deri, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz katıldı.

Editör: Nehir Durdağı