İlk Yerli Elektrikli Otomobil’in Tarihi Açıklandı!

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak ilk yerli elektrikli arabanın 2022'de yollarda olacağını ve gelecek üç yılda 200 bin elektrikli araç satılacağını belirtti

İlk Yerli Elektrikli Otomobil’in Tarihi Açıklandı!

Elektrik teknolojisinin geldiği son noktada artık yakıt yükleyerek kullandığımız arabalarımız bile elektrikli oluyor. Son yıllarda özellikle çevreci teknolojinin trendi ve önemi sebebiyle otomobillerde bu yeniliğe çok önem veriliyor. Hem yakıt tasarrufu, hem de hava kirliliği, çevre kirliliğine olumlu etkisi olan elektrikli araba üretimine Türkiye de dahil oluyor. Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Türkiye’de gelecek üç yılda 200 bin elektrikli araba satılacağını ifade ederek, “Burada itici güç yerli elektrikli otomobil olacak. 2022’de yerli elektrikli otomobilleri piyasada görebileceğiz” dedi. Sinan Ak ayrıca yaptığı açıklamada 5 sene önce 30 bin megavat (MW) olan araç batarya seviyesinin bugün 300 bin MW’ye yükseldiğini dile getirdi.

200 BİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATILACAK

Bu yükseliş trendi sebebiyle otomotiv sektörünün geleceğinin elektrikli arabalar olacağı düşünülüyor. Faizlerin düşme sebebiyle satışların da artabileceğini söyleyen Ak,  "Bu durum elektrikli araçları da etkiler. Türkiye’de gelecek üç yıl içinde 200 bin elektrikli aracın satılmasını öngörüyoruz. Bu süreçte de itici gücün yerli elektrikli otomobil olacağı görüşündeyiz. 2022’de yerli üretim elektrikli otomobilleri piyasada görebileceğiz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER