Altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Ons altındaki güçlenmenin etkisiyle gram altın tarafında da primli seyir devam ediyor.

Ons altın güne 1980 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1973 dolar, en yüksek de 1985 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar 1978 dolardan işlem görüyor.

Gram altın ise güne 1826 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1818 lira, en yüksek de 1832 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar 1829 liradan alıcı buluyor.

Uzmanlar altın için destek noktasını 1976 dolar olarak belirlerken direnç olarak ise 1991 dolar öne çıkıyor. 1991 doların yükseliş hareketiyle kırılması halinde 2003 dolar hedef olarak gösteriliyor.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Filiz Eryılmaz, CNN Türk canlı yayınında Merkez Bankası’nın bu hafta açıklayacağı faiz kararına ilişkin beklentileri, altın fiyatlarını ve borsayı değerlendirdi.

Eryılmaz, borsada dip seviyeyi de açıkladı. Peki borsada hangi hisseler daha cazip? İşte Eryılmaz’ın açıklamalarından satır başları:

“Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi ABD’nin ekim ayı enflasyon rakamlarıydı. Ciddi bir sürpriz yaptı enflasyon rakamı. Çekirdek enflasyon sabit bekleniyordu beklentilerin altında geldi.

Hem manşet hem çekirdek enflasyon beklenti altında gelince piyasa şunu fiyatlamaya başladı: ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışı yapmaz.

Aralık ve ocak ayında Fed’in faiz artışı yapma ihtimali sonlandı. Pas geçme ihtimali yüzde 100’e çıktı. Doların geri çekilmesi ons altına yaradı. Ons altın tarafında 1990 üstüne atan fiyatlamayı getirdi.

Bu bizde de ABD endekslerindeki yükselişle birlikte biz bile olumlu etkilendik.

Perşembe, cuma borsadaki olumlu halin sebebi ABD’deki enflasyon oranıydı.

Gram altının da yükselişi devam etti.

Bu hafta bizim Merkez Banka’mızın kararı var.

Piyasa 250 baz puan artış bekliyor. Yüzde 35 olan politika faizi yüzde 37.5’e çıkacak. Merkez Bankası hep şunu söylüyor.

Parasal sıkılaşma gerektiği zaman devam edecek. Piyasada beklenti seçim öncesi yüzde 40’a çıkarıp orada duracak, seçime kadar dokunmayacak fiyatlaması var.

Borsada bir yükseliş var ama genele yayılan yükseliş yok, işlem hacmi yüksek değil.

Borsa yatırımcısının dikkatli olmasını öneririm. Genel beklentim

7400’lerin artık dip olduğu, yatay hareketin bir süre daha devam edeceği, seçime doğru güçlü bir rallinin olmayacağı süreç bizi bekliyor olabilir.

Doğru hisse ile yola devam edilmesi lazım. Hangi hisseler alınabilir? 3. çeyrek bilançosu iyi gelen hisseler 7400’ler, onun altına inmelerde alım fırsatıdır. Borsada dikkatli olmak lazım, kredili işlemlerden uzak durmak lazım.

'ALTINDA GERİ ÇEKİLME ALIM FIRSATI'

Altında her geri çekilme alım fırsatıdır. Altında bir geri çekilme olursa bunu alım olarak değerlendirebilirler.”

Editör: İrem Nur Kaya