Dünyaca ünlü yerbilimci Prof. Dr. Celal Şengör, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Celal Şengör, T24'e yaptığı açıklamada “İstanbul'da depremin eli kulağında. Ama bir tarih telaffuz edemeyiz. Mümkün değil. Dünyadaki bütün deprem camiasında hâlâ konuşulan; depremin önden kestirilmesi mümkün değildir" dedi.

Kuzey Anadolu Fayı ile Marmara fayı arasında bir korelasyon olup olmadığına değinen Şengör, "Var, direkt. Marmara Fayı, Kuzey Anadolu Fayı’nın devamıdır" dedi.

Şengör, "Neden 1999’daki Gölcük Depremi’nden sonra teyakkuza geçtiniz ve İstanbul’u vuracak depremin çok yaklaştığı öngörüsünü dile getirmeye başladınız" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Çünkü burada bir gerilme hesabı yapıldı. İstanbul’un hemen güneyinde Coulomb Teorisi’ne dayanan bir maksimum gerilme tespit edildi. Bizans’tan bu yana gelen zaman aralıklarına bakarsan yaklaşık her 250 senede bir büyük bir deprem vuruyor İstanbul’u. Bu hesabı ya Rockwell ya da Tom Parsons yapmıştı. Buna göre 2000’de yapılan ve hem tarihsel depremleri hem de Coulomb teorisini birlikte içeren analiz size söylediğim ihtimal hesabını gösteriyor. Daha başka bunun üzerine konabilecek bir veri yok.

Liyakat. Kaliteli yerbilimci Türkiye’de çok az. Bir elin parmakları kadar. Mesela benim gibi adamlar başına bir şey gelir korkusuyla devletle çalışmak istemiyor. Her şeye ve her şeye rağmen güvendiğim bir kurum var benim; Türk Silahlı Kuvvetleri."

Celal Şengör ayrıca İstanbul depremini de bugünkü koşullarda yaşayacağımızı söyledi.

Editör: Grlyrtts