Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda, 13 yıldır genel başkanlık görevini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanı Özgür Özel, Örsan Öymen, İlhan Cihaner ve Ünal Karahasan yarışacaktı. Ancak Cihaner ve Öymen’in adaylığı en az 68'er delegeden imza alabilirlerse kesinleşecekti. 

İlhan Cihaner'in kurultaya dakikalar kala adaylıktan çekilmesiyle birlikte Genel Başkanlık için yarışacak aday sayısı dörde düştü. Cihaner’in herhangi bir aday lehine çekilmediği ifade edildi. CHP 38. kurultayına dakikalar kala sosyal medya hesabından açıklama yapan İlhan Cihaner şu ifadelerde bulundu;

''Kamuoyuna ve 38.Kurultay delegelerine, CHP’nin değerli üyelerine Partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve yeniden inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir.

Siyasi yaklaşımların tartışılması, yetkin kadroların belirlenmesi yerine belediye olanaklarının yarıştırıldığı çirkin bir ortam yaratılmıştır. Öte yandan yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. “Vatan Cephesi” katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza desteği verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir.

Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam alemine Gazze çağrısı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam alemine Gazze çağrısı!

Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Çoğu büyük mücadelelerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik koşullara rağmen en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu diri tutuyoruz. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Cumhuriyet! Gelecek İçin Biz İlhan Cihaner''

ilhan cihaner

Editör: Nehir Durdağı