Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs'ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. 2. tur seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın ipi göğüslemesi sonrası Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu zora soktu.

Seçim sonrası birçok kesimden Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkanlığı görevini bırakması çağrı yapıldı. Ancak Kılıçdaroğlu seçim gecesi yaptığı açıklamada "Bana oy veren 25 milyon vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum, yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" diyerek devam edeceğinin sinyalini verdi.

Kılıçdaroğlu'nun görevi bırakıp bırakmayacağı merak edilirken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Kimse endişe etmesin. Her şey yeniden başlıyor. Unutmayın değişmeyen tek şey değişimdir" diyerek göreve hazır olduğunun mesajını verdi. Ancak CHP içerisinde koltuğu isteyen tek kişi İmamoğlu değil.

Özellikle seçim döneminde hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sert eleştirileri ile gündeme gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in de CHP Genel Başkanlığı koltuğuna talip olduğu gelen bilgiler arasında... Özel'in seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı son değerlendirmede "Hiçbir şey olmamış gibi davranmıyoruz. Üzerimize düşenin fazlasını yapacağız" ifadelerine yer vermesi "Görevi istiyor" şeklinde yorumlanmıştı.

Öte yandan eski CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de yaptığı açıklamada "Bizim fıtratımızda adam satmak yoktur ama sayın Kılıçdaroğlu çekilirse genel başkanlığa aday olmayı düşünebilirim" diyerek görevi istediğini aleni bir şekilde dile getirdi.

Editör: İrem Nur Kaya