Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama

Kara para aklama ve çeşitli suçlardan tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın iddianamesinin iadesine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Davanın Seyri ve İtiraz Detayları

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Dilan Polat, eşi Engin Polat ve kardeşleri Can ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında yürütülen davada yeni bir adım attı. Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, davanın ağır ceza mahkemesine açılması gerektiğini belirterek dosyayı savcılığa iade etmesine karşı başsavcılık itirazda bulundu. Başsavcılık, görevli mahkemenin temel cezaya göre belirlenmesi gerektiğini, artırım maddelerinin mahkemenin görevini belirlemede esas alınmaması gerektiğini vurguladı.

Olayın Geçmişi

1 Kasım 2023'te İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında yapılan aramalarda, dijital materyaller ve defterlere el konulmuş, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan raporda, aile bireylerine ait şirketlere sahte fatura kesilmesiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti. Bu paranın, aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edilerek Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul'e toplandığı tespit edilmişti. Eş zamanlı operasyonlarda 43 adrese baskın yapılmış ve 16 şüpheli tutuklanmıştı.

İddianame ve Talepler

Savcılığın hazırladığı iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılması istenmişti. Ayrıca, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin mal varlığının müsadere edilmesi talep edilmişti. İddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş, ancak mahkeme iddianameyi ağır ceza mahkemesinin yetkisine girdiği gerekçesiyle iade etmişti.

Editör: Nehir Durdağı