ABD'nin Ulusal Halk Radyosu'na verdiği röportajda İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan İsrail saldırıları nedeniyle bölgenin barut fıçısı haline geldiğini aktardı.

Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,İsrail rejiminin saldırıları nedeniyle 7 binin üzerinde sivil Filistinlinin hayatını kaybetmiş olması bölge için ağır bir tablo. Biz tüm tarafları itidalli olmaya ve ateşkes yapılmasına çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD'nin İsrail'e verdiği desteği sonlandırmaya çağıran Abdullahiyan, İsrail'in ABD tarafından kontrol edilen bir savaş makinesine döndüğünü aktararak, "İsrail saldırıları nedeniyle bölge barut fıçısı haline geldi.
2 hafta önce bölge ülkelerini ziyaret ettim ve bu ziyaretimde Lübnan ve Filistin direniş liderleriyle görüştüm. Görüşmelerimden edindiğim izlenim Hamas'ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte.Gazze'de ve Batı Şeria'da İsrail kadın ve çocukları hedef almaya devam ederse barut fıçısına dönen bölgede her an her ihtimal mümkün" 
dedi.

iran-2Abdullahiyan, Hamas lideri İsmail Haniye ile yaptığı görüşmeyi belirterek, "İsrailli esirler konusunda Hamas lideri ile yaptığım görüşmede kendisine ne planladıklarını sordum.Bana sivil İsraillileri esir olarak ellerinde tutmak istemediklerini ateşkesin sağlanması durumunda sivilleri serbest bırakacaklarını söylediler. Katar yetkilileri ile de esirler konusunu çözmek için temas halindeyiz" ifadesinde bulundu.
 

Editör: Nehir Durdağı