HSK'ya personel alımlarında yeni düzenleme: KPSS şartı aranmayacak

'İstisnalar' başlıklı yeni düzenleme maddesi yayınlandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu'na personel alımında KPSS şartı aranmayacak.

HSK'ya personel alımlarında yeni düzenleme: KPSS şartı aranmayacak

Hükümet 'Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'te bir kez daha değişiklik yaptı.

Yeni düzenleme

Yönetmelik, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında sınava tabi tutulmak yoluyla girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını düzenliyor. Yani KPSS bu yönetmeliğe göre yapılıyor.

HSK da istisna kapsamına alındı

Yönetmeliğin 3. maddesinde 'istisnalar' başlığı altında hangi kurumlara girişte KPSS şartı aranmayacağı sıralanıyor. Yönetmelikte dün yapılan değişiklikle HSK da istisna kapsamına alındı.

Kapsam dışında olanlara ilişkin madde

Değişikliğin ardından HSK’ya memur alınırken de KPSS şartı olmayacak. Kurulun da eklenmesi ile yönetmeliğin 'istisnalar' başlıklı maddesinin yeni hali şöyle:

"Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, HSK ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları, iletişim uzman yardımcıları ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 1. maddesinin üçüncü fıkrasında sayılanlar ile devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları bu yönetmeliğin kapsamı dışındadır.” Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER