Üniversiteliler için doğru yurt seçmenin 7 kriteri

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin yurt arayışları da başladı. Yurt arayışına giren gençler için Özel Can Öğrenci Yurdu ile hizmet veren emekli öğretmenler Zülal ve Cemil Can Dinç, ‘doğru yurdun’ kriterlerini sıraladı

Üniversiteliler için doğru yurt seçmenin 7 kriteri

MERDİVEN ALTI YURTLARA DİKKAT

ÜNİVERSİTE sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yurt arayışına giren gençler için Özel Can Öğrenci Yurdu ile hizmet veren Zülal ve Cemil Can Dinç, doğru yurdun kriterlerini sıraladı. Dinç, “Merdiven altı yurtlara karşı uyanık olun. Yurdun MEB onaylı ve kontrollü olduğundan emin olun. Sıcak suyu, ütüsü, çamaşır makinesi var mı öğrenin” dedi. 

MEB ONAYI VAR MI

YURT arayanlar öncelikle kalacakları yurdun MEB onaylı olduğundan emin olmalı. Maalesef merdiven altı birçok yurt bulunuyor ve öğrenciler buralara kaydını yaptırdıktan sonra birçok sorun yaşayabiliyor. Oysa MEB onayı almış ve MEB kontrolünde olan öğrenci yurtlarında tüm kriterler belirlenmiştir. Yurdun bu kriterlere uyup uymadığı MEB tarafından sürekli denetlenir.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMALI

AILELER için yurt ararken araştırması gereken en temel kriterlerden biri ‘güvenlik’ olmalı. Öğrencilerin yurda giriş-çıkış saatleri çok net bir şekilde belirtilmeli. Bu kuralda esneme yapılmamalı. Öğrenci söz konusu giriş saatinde yurt içerisinde değilse mutlaka 10 dakika içinde ailesine bilgi verilmeli. Ayrıca gece gündüz yurtta 7-24 güvenlik görevlisi bulunmalı.

ÜNİVERSİTEYE YAKIN OLMALI

KALINACAK yurdun lokasyonuna dikkat edilmeli. Yurdun gidilecek üniversiteye yakın olmasına, yürüyerek ya da tek vasıta ile gidilebiliyor olmasına dikkat edilmeli. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde öğrenciler uygun lokasyondaki yurtları tercih etmemeleri durumunda çok ciddi ulaşım sıkıntısı yaşayabiliyor. Hem zamandan hem de bütçelerinden kaybediyorlar. ÜCRETSİZ İNTERNET-

ÜCRETSİZ İNTERNET HİZMETİ

YURTLARIN fiziksel şartlarının uygunluğu da öğrencinin iyi bir eğitim yılı geçirmesi açısından avantaj sağlar. Sıcak suyu akmayan, interneti olmayan, çamaşır makinesi, buzdolabı, ütüsü olmayan, düzenli olarak temizliği yapılmayan bir yurtta öğrenci huzursuzluk yaşar. Yurtta kesintisiz ve ücretsiz internet hizmetinin olması öğrencinin güvenliği açısından da önem taşır.

Üniversiteliler için doğru yurt seçmenin 7 kriteri

YURT SAHİBİNE ULAŞILABİLMELİ

İYİ bir öğrenci yurdunun en önemli kriterlerinden biri de yurt sahibine gerektiği anda ulaşılabiliyor olmasıdır. Maalesef birçok yurdun sahibi, yurdu bir görevliye ya da işletmeciye emanet ediyor. Oysa öğrenci yurdu bir ‘işyeri’ değildir. Ailelerin gözbebeği çocuklarını emanet ettikleri birer yuvadır. O nedenle yurdu işleten ile sahibinin aynı kişiler olmasını tercih edin. Böylece bir sorun olduğunda yurt sahibine ulaşmak için saatlerce uğraşmak zorunda kalmaz.

ANNE MUTFAĞI OLSUN

AILESINDEN ayrı farklı şehirlerde kalan gençler için en önemli sorunlardan biri de ‘sağlıklı beslenme’ oluyor. Öğrenciler çoğunlukla öğünlerini fast food gibi ucuz ve pratik olduğunu düşündükleri sağlıksız yiyeceklerle geçiştiriyorlar. O nedenle kalınan yurtta öğrencilerin sağlıklı yiyecekler pişirebilecekleri mutfaklar olması gerekiyor. Öğrenciler kendilerine mutfak imkanı sağlandığında, salata, çorba, zeytinyağlı gibi hemen her çeşit yemeği pişiriyor. Üstelik mutfağı olan yurtlar, öğrencilerin kaynaşması açısından da avantaj sağlıyor. Öğrenciler yemek yapmayı bir ritüel haline getirip, hep birlikte dayanışma ruhuyla yemekler yapıyorlar. Zeytinyağlı sarmalar, börekler, kısırlar, yöresel yemekler bile pişebiliyor!

AİLEDEN UZAK SICAK BİR YUVA

YATILI okumanın en büyük kazançlarından biri de ömür boyu sürecek dostlukların temelinin atılmasıdır. Türkiye’nin dört bir yanından, farklı kültür ve coğrafyalardan gelen gençler, yatılı okurken ‘uzlaşma’yı, ‘hoşgörüyü’ ‘dayanışmayı’ öğreniyor. Gençlerin bu ruhu kazanabilmeleri için yurt ortamlarının da buna uygun olması gerekiyor. Öğrencilerin yararlanabileceği bir kafenin olması, zaman zaman ortak yapılabilecek etkinliklerin (yöresel yemekler gecesi, sinema akşamı, fotoğraf yarışması vb.) düzenlenmesi öğrencilerin hem kaynaşmasını hem de aile özlemini yenmesini sağlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER