İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için son gün tarihini 31 Aralık 2022'den 31 Aralık 2024'e uzattı.

Karar'daki habere göre; ehliyet yenileme randevusu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler, yenileme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün nvi.gov.tr internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler, yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor. Eski ehliyetler 31 Aralık 2024 tarihine kadar kullanılabilecek.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirecek kişiler, bu işlemler için toplamda 15 TL ödemeleri gerekiyor.

Ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşların şu belgeleri hazır bulundurmaları gerekiyor.

* Kimlik belgesi
* Sürücü sağlık raporu
* Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı
* 1 adet biyometrik fotoğraf
* Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
* Adli sicil belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca e-Devlet üzerinden temin edilebilir)

Belirtilen tarihe kadar ehliyetini yenilmeyip trafik uygulamasında eski tip ehliyeti olduğu belirlenen sürücülerin sınıfına uygun olmayan ehliyet kullanmaktan ceza alabileceği bildirildi. Mevcut durumda bu ceza 4 bin 64 TL olurken 2024 yılından sonra bu tutar çok fazla artacak.

Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler, kaybedenler veya çaldıranlar ise toplamda 769 TL ödeyecek.
 

Editör: Grlyrtts