Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sarmak üzere finansman ihtiyacını karşılamak için ek motorlu taşıtlar vergisi getirilmiş, CHP söz konusu kararı, Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, dosyayı esastan görüşmek üzere toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonucu ek motorlu taşıtlar vergisine onay çıktı.

Yüksek Mahkeme, kanunun bir defaya mahsus olmak üzere 2023 yılı için tahakkuk ettirilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmesini düzenleyen 1. maddesinin ilgili hükümlerinin Anayasa’ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi. Oy birliğiyle alanına kararın gerekçesi daha sonra yazılacak.

Ek MTV’nin, 2023 yılı ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştı.

Buna göre 22 Eylül 2023 tarihi itibarıyla ilk taksit döneminde 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendi. Böylece ilk taksit dönemi itibarıyla beklenen tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşmiş oldu.

İkinci taksiti kasım ayında ödenecek ek MTV'den 2 taksitte toplam 30 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Böylelikle 10 milyon civarında taşıt için ilk taksitte elde edilen yaklaşık 13,2 milyar liralık tahsilat ile hedeflenenin yüzde 43,8'i ödenmiş oldu.

Rakam öyle böyle değil! Ertelenen akaryakıt zammıyla ilgili yeni tarih verildi Rakam öyle böyle değil! Ertelenen akaryakıt zammıyla ilgili yeni tarih verildi

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından ödeme yapmayan araç kullanıcıları faiziyle vergi ödemesini gerçekleştirecek.

Editör: Nehir Durdağı