Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 7 bin 500 lira üzerinde emekli maaşı alan emeklilerin aylıklarına refah payı ekleneceğini açıklamıştı.

Bilgin açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında bahsetti. Emeklilerle ilgili çalışmaları benden istedi. 6 ayda bir çalışanlarımızın, özellikle kamu çalışanları, emekliler de onların içinde, maaşlarıyla ilgili düzenleme yapıyoruz. Temmuz'da hepsini kapsayan oranları düzenleme yapacağız. Aşağıdakileri yukarıya, yukarıdakileri biraz daha yukarıya taşıyacağız. Temmuz'da yasal olarak yapıyoruz. Refah payını bu defa farklılaştırarak 7 bin 500 liranın üzerinde olanların da maaşlarını farklılaştıracak şekilde düzenliyoruz. Yaklaşık 7 bin 500 lira alanların sayısı 9 milyon. Toplamda 15 milyon emeklimiz var. 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah payı verilecek. Rahmetli Ecevit'in söylediği bir husus vardı: Asgari ücretin vergi dışı bırakılması. İlk toplu sözleşmeyi uyguladı ama, parti programına aldığı asgari ücretin vergi dışı uygulamasını gerçekleştiremedi. Onu uygulama fırsatını sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ile yaptık. Rahmetli Ecevit'in yapamadığını yaptık. Asgari ücretten vergi almak sosyal devlette olmaz."

Peki emeklilerin maaşı refah payıyla ne kadar artacak?

Bu sorunun cevabını Milliyet gazetesi yazarı Cem Kılıç verdi. Kılıç, Milliyet'te çıkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Refah payı zammı büyüme rakamları ile ilgili. Büyüme rakamı ne kadar yüksek çıkarsa o derece olacaktır. Henüz makroekonomik veriler tam yerli yerinde değil.

Vatandaşı enflasyondan korumak amacıyla refah payının yüzde 15'ler civarında olacağını tahmin ediyorum.

En düşük emekli maaşını alan ve üzerinde maaş alanlara ciddi bir maaş zammı olmayacak. Maaş zammı son 6 aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Refah payı uygulaması ile birlikte TÜFE’deki gelişmelere göre yeni rakamlar ortaya çıkacaktır.

6 aylık enflasyonun yüzde 25’ler civarında olmasını bekliyorum. Memur ve emeklilerin zam oranını yüzde 25 ve 30 aralığında olacağını düşünüyorum."

Editör: Grlyrtts