Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber'e belediye başkanı adayları ile ilgili "Telaşlanmayın. Vakti saati gelince duyarsınız." dedi.

"Kafanızda belirlendi mi acaba isimler? İstanbul'da eski bir bakan mı görürüz acaba?" sorusuna ise gülerek "En uygun olanı göreceksiniz." şeklinde yanıt verdi.

METİN KÜLÜNK AÇIKLADI

Erdoğan bu açıklamayı yaparken, eski AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olduğunu duyurdu.

Resmi Gazete’de atama ve görevden alma kararları yayımlandı! Resmi Gazete’de atama ve görevden alma kararları yayımlandı!

Metin Külünk, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Neden adaylık yoluna çıktım? Çünkü ben bir İstanbulluyum. Yola çıkmakla emr olundum. Bana günde beş vakit 'Beni nimetlendirdiğin doğru yola ilet!..' duası öğretildi. Gazaba uğramış ve sapmış olanlar hakkında uyarıldım. Nimet verilenleri hep merak ettim. Öğrendim ki; etrafı mübarek kılınmış şehirlermiş. Kudüs, Mekke, Medine ve bir de müjdelenmiş İstanbul gibi. Ülkemin yedi bölgesinden, İstanbul'un yedi tepesini fethetmeye gelenler; bu müjdeye mazhar olmak için yola çıkmış. Her biri Fatih olmuş; hamd için Fatiha okumuş! Çünkü Fatiha, merhametle başlar ve Biz diye devam eder. Biz ve Merhamet. İşte adaylık yolunda, benim iki yol azığım.

İstanbul'a, İstanbul yollarında "aday" olmaya mecburdum. Çünkü İstanbul öğretti bana; Yoldaş olmayı! Yolda kimseyi bırakmamayı. Yolu sevmeyi, yolda karşılaştıklarına hizmet etmeyi. Fakat aday olmama bir sebep de İstanbul'dan gönderilmiş bir son Mektup oldu. "Rabbin seni terk etmedi ve sana darılmadı!..." sözünün sırrından başlamış mektubuna İstanbul!... Yalnız kalmadığını, İstanbul sevdalılarının sessiz çığlık olduğunu hatırlatmış. Depremin de, Çılgın projelerin de İstanbul gündemleri olduğunu; Finans merkezinden Turizm harikası özelliklerine kadar bir dizi vizyonun İstanbul'un mücevherleri olduğunu belirtmiş ve duyduğu memnuniyeti dillendirmiş.

Fakat bir kalp kırıklığı, bir hüzün çeşmesi, bir akıl kızgınlığı yaşadığını açıkça belirtmiş. Kötü yönetildiğini, algı oyunlarıyla kuşatıldığını, sorunların çözümlerinin ertelendiğini ve en kötüsü İstanbullunun aldatıldığını söylemiş. Zaten mektubu bu sebeple İnşirah suresiyle bitirmiş! "Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır!... Bir işi bitirip, dinlenir dinlenmez; tekrar bir işe koyul!" çağrısına kulak verdiğini söyleyerek bitirmiş son sözlerini İstanbul son mektubunda. Mektubu bitirdiğimde; kendimi yola çıkmış buldum! Neden adaylık yoluna çıktım. Çünkü ben bir İstanbulluyum. Yola çıkmakla emr olundum. Şimdi İstanbul'a hitaben mektup yazmak vakti. Karşılık vermek gerekir İstanbul'un son mektubuna! Ve ilk sözü doğru söylemek gerek! Çünkü İstanbul söze yanlış gireni; mektubunu okumadan yakan bir şehir! Biz de sözün en güzeli ile başlayalım: Bismillahirrahmanirrahim!... ve tamamlayalım sözü: 'Adaylık yoluna çıktım!... Çünkü milyonlarca insanla aynı yolda yürürken İstanbul'a aynı sözle seslenmeyi seviyorum: Sevdim seni bir kere!...'"

Editör: Gürel Yurttaş