Erdoğan konuşurken Rum lider Nikos Hristodulis de konuşma sırası bekliyordu. Rum medyası, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra ilk kez bir Rum liderin Türkiye liderinin konuşmasını Genel Kurul salonunda yer alarak dinlediğine dikkat çekti.

TBMM'de sandalye dağılımı değişti! İşte milletvekili sayıları TBMM'de sandalye dağılımı değişti! İşte milletvekili sayıları

Erdoğan’ın sözleri KKTC televizyon ve haber sitelerinde de birinci haber oldu. BM'de KKTC'yi tanıma çağrısı Kıbrıs Türk halkını mutlu etti.

Rum televizyonları ve Haber siteleri Erdoğan’ın sözlerini Son Dakika çağrılarıyla manşetten verirken, KKTC’de ise büyük sevince yol açtı. Rum yönetiminde en çok izlenen Sigma televizyonu Erdoğan’ın BM’deki temaslarını sürekli takip etti. Erdoğan’ın BM kürsüsünden yaptığı konuşmanın ardından New York’taki muhabirlerine bağlanan Sigma, “Erdoğan sahte devletin tanınması çağrısı yaptı” ifadesini  kullandı.

Erdoğan’ın sözleri, Türk heyetiyle birlikte New York’ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ise memnun etti. Tatar, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamasında “BM 78’inci Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uluslararası toplumu KKTC’nin bağımsızlığını tanımaya, diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet etti. Sayın Cumhurbaşkanı’na şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına bu tarihi konuşması için çok teşekkür ederim” söyleminde bulundu.

Editör: Nehir Durdağı