Azerbaycan ordusunun Karabağ'da düzenlediği ve ateşkesle sonuçlanan antiterör operasyonu sonrasında Ermenistan karıştı.

Ermenistan Başbakanı  Nikol Paşinyan Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan süreçte pasif kalmakla suçlayan göstericiler, ''Paşinyan istifa'' sloganları attı.

Ermenistan hükümetini protesto eden göstericiler polisle çatıştı, Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını istedi.

Binlerce gösterici ayrıca hükümeti Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermenilere yeterince yardım etmemekle suçladı ve Azerbaycan'a çok fazla taviz verildiğini savundu.

İki Arap ülkesinin, operasyon öncesi İsrail'e yardıma koştuğu ortaya çıktı! İki Arap ülkesinin, operasyon öncesi İsrail'e yardıma koştuğu ortaya çıktı!

Azil sürecinin başlatılmasını istediler

Hükümet binasının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı ve polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kalabalığa hitap eden muhalif siyasetçi Avetik Çalabyan, "Yetkililerimiz Artsakh'tan vazgeçti" dedi. Artsakh, Dağlık Karabağ'ın Ermenice adı. Çalabyan, "Düşman kapımızın eşiğinde. Ulusal politikayı değiştirmek için yetkilileri değiştirmeliyiz" derken, bir başka vekil de Paşinyan'la ilgili olarak parlamentoda azil sürecinin başlatılması çağrısı yaptı.

Onlarca gözaltı

Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress'in haberine göre, "kitlesel sivil itaatsizlik eylemleri düzenleme, anayasal düzeni zorla değiştirme çağrıları yapma ve ateşli olmayan silah taşıma" suçlamasıyla en az 28 kişi gözaltına alındı.

Editör: Nehir Durdağı