Eski DGM Başsavcısı Nusret Demiral hayatını kaybetti. Dün sabah evinde kalp krizi geçirdiği belirtilen Demiral, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
 
Demiral DGM Başsavcısı olarak, Türkiye Birleşik Komünist Partisi liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın; hayali ithalatçı Kemal Horzum ve DEP’li milletvekillerinin davaları; Doç. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu cinayetleri, ve Sivas Madımak katliamı gibi birçok olayda savcılık görevini yürütmüştü.

NUSRET DEMİRAL KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Torul, Alapaşa, Bafra ve Samsun savcılıklarında bulundu. Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Tetkik Hakimliği görevi yaptı. Daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcı yardımcılığı yaptı. Son görevi Mayıs 1984'te kurulan DGM (Devlet Güvenlik Mahkemesi) Başsavcılığı idi.

TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın; hayali ithalatçı Kemal Horzum ve DEP’li milletvekillerinin davaları; Doç Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu cinayetleri savcılık görevlerini yürüttüğü davalardan en önemlileridir.