İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ediyor. Filistin Devleti'ni  tanıma kararı alan son ülke Ermenistan oldu. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Filistin Devleti'nin tanınmasına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Trump'a suikast girişimini hangi ülke planladı? Açıklama geldi Trump'a suikast girişimini hangi ülke planladı? Açıklama geldi

Bakanlık, Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru isteklerini gerçekleştirebilmelerini garanti altına almanın tek yolunun İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözüm bulunması olduğunu savundu.

Ermenistan devlet radyosunun Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre, bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı;  "Gazze'deki felaket boyutundaki insani durum ve devam eden askeri çatışma, çözüm gerektiren uluslararası siyasi gündemin başlıca konularından biridir. Ermenistan Cumhuriyeti, sivil altyapıya yönelik saldırıları, sivil nüfusa karşı şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını ve kaçırılmasını kesinlikle reddetmekte ve bunların koşulsuz serbest bırakılması için uluslararası toplumun taleplerine katılmaktadır," 

Ermenistan'ın Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararlarına katıldığı belirtilen açıklamada;  "Ermenistan Cumhuriyeti, Ortadoğu'da barış ve istikrarın sağlanmasına, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı bir uzlaşının kurulmasına içtenlikle ilgi duyuyor. Çeşitli uluslararası platformlarda, Filistin sorununun barışçıl ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi için her zaman savunuculuk yaptık ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümü için 'iki devletli' çözüm planını destekledik. Bu yolun, Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamanın tek yolu olduğuna inanıyoruz," ifadeleri yer aldı.

Editör: Nehir Durdağı