Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde fırtına nedeniyle Kamboçya bayraklı "Vamos" adlı kuru yük gemisi kıyıya sürüklendi.

Karaya oturan gemideki 12 kişilik mürettebatın kurtarılması amacıyla sahil güvenlik ve itfaiye ekipleri çalışma başlattı.

Ekiplerin mürettebattan 3 kişiyi kurtardıkları, diğerleri için de çalışma yürüttükleri öğrenildi.

Kurtarılan gemi personelinden biri sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

KARADENİZ'DE DEV DALGALAR. EVLERİ SU BASTI

Kastamonu'nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Abana'da fırtınayla dev dalgalar oluştu.

Saatteki hızı yer yer 50 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle denizde 5 metreye ulaşan dalgalar meydana geldi. Dalgalar, Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı'nın mendirek duvarını yıktı.

Hacıveli kara yolu üzerindeki duvarı da aşan dalgalar, yolda su birikintisi oluşturdu.

Festival alanı ile Beşevler yolunda da su ve kum birikintileri meydana geldi.

Balıkçılar, limanda tedbir amaçlı bekledi, ilçedeki bazı evlerin giriş katlarını su bastı.

Harmason bölgesindeki iki evden 6 kişi iş makinesiyle tahliye edildi.

Cide ilçesinde de fırtına nedeniyle denizin taşması sonucu yollar su altında kalmış, bazı evleri su basmıştı.

TRABZON'DA YANGIN

Trabzon'da akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgarın ardından bazı ilçelerde ormanlık alanlarda yangın başladı.

Maçka ilçesine bağlı Esiroğlu Mahallesi Kırankaş mevkisindeki ormanlık alanda akşam saatlerinde yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Ortahisar ilçesine bağlı Yeşilbük Mahallesi'nde de yüksek gerilim hattının ormanlık alana düşmesi sonucu örtü yangını çıktı. Rüzgarın etkili olduğu bölgede, itfaiye ekiplerinin yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Sürmene ilçesi Yeniay Mahallesi'nde de henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılan yangınla müdahale çalışmaları sürüyor.

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, AA muhabirine, ilçede çıkan orman yangınının geniş bir alana yayıldığını belirterek, "İtfaiyemizin yangına müdahale çalışmaları sürüyor. Aşırı derecede rüzgar var. İtfaiye ile söndürmek şu anda çok mümkün değil gibi. Yolu olmayan yerlerde daha ziyade yangınlar. Yağmur yağacak gibi. Saat 22.00 gibi yağmur bekleniyor. İnşallah yağar." diye konuştu.

Üstün, yangına müdahale eden 3 personelin dumandan etkilenerek Sürmene Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını ifade ederek, "1 itfaiyenin, 1 de orman bölgenin aracı yangının ortasında kalarak zarar gördü. Çok şükür can kaybımız yok." dedi.

Yangının mesire alanındaki hayvan çiftliğine sıçrama ihtimaline karşı 200'e yakın küçükbaş ve büyükbaş hayvanı da güvenli bölgeye indirdiklerini kaydeden Üstün, "İnşallah kısa sürede herhangi bir can kaybı yaşamadan yangını söndürürüz." ifadesini kullandı.

Öte yandan Akçaabat, Dernekpazarı, Of, Araklı ve Yomra'da da rüzgarın etkisiyle yangın, çatı uçması ve direk düşmesi olayları meydana geldi.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangınlara ilçe ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ediyor.

Bu arada, rüzgar nedeniyle şehir merkezindeki bazı binaların çatılarında yer alan reklam panolarının yerinden çıktığı görüldü.

İSTANBUL'DA 5 KATLI BİNA TAHLİYE EDİLDİ

Maltepe’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binanın temelinde toprak kayması meydana geldi, yanındaki 5 katlı apartman tedbir amacıyla boşaltıldı.

Çınar Mahallesi Manas Sokak’ta kentsel dönüşüm amacıyla yıkılan binanın temelinde toprak kayması oldu.

Bu sırada temelin yanındaki 5 katlı binaya ait bahçenin istinat duvarı çöktü. Bunun üzerine bina sakinleri, tedbir amacıyla tahliye edildi.

Apartman yöneticisi Tuncay Erkova, çökme sesleri üzerine dışarı çıktıklarını belirterek, “Toprak kaymasının ardından apartmanımızın arkasındaki istinat duvarı çöktü. Komşular çökme seslerini duyunca bizi uyardılar. Olay yerine gelen ekipler, tedbiren binayı boşaltmamızı istedi.” dedi.

SAMSUN'DA ÇATILAR UÇTU

Samsun'un Asarcık ilçesinde fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

Şiddetli rüzgar nedeniyle bazı evlerin çatıları uçtu. Uçan çatı parçalarının elektrik direklerine çarpması sonucu teller koptu.

Gaziantep'te kaza: Muzaffer Doğan ve Hatice Doğan öldü Gaziantep'te kaza: Muzaffer Doğan ve Hatice Doğan öldü

Elektrik hatlarındaki hasar giderilene kadar ilçenin bazı bölgelerine enerji verilemedi.

Kaymakam Hakan Köksal, bölgede incelemelerde bulundu.

Akyazı Mahallesi'ndeki Abdioğlu Camisi'nin minaresinde de şiddetli rüzgar nedeniyle hasar oluştu.

İZMİR'DE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

İzmir'in Konak ilçesinde yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu su basan apartman, iş yeri ve dükkanlarda tahliye çalışmaları devam ediyor.

Kentte dünkü yağış ve fırtınanın etkisiyle taşkınların meydana geldiği cadde ve sokaklarda gece de çalışmalar aralıksız sürüyor.

İZSU ekipleri, Alsancak Kordonboyu ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde su baskınlarının olduğu apartman, iş yeri ve dükkanlarda vidanjör yardımıyla tahliye ve temizlik çalışmalarını sürdürdü.

Denizin taşması nedeniyle kapanan yollar tekrar trafiğe açıldı.

İzmir'in Karşıyaka ve Konak ilçelerinde dün yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu yollar, sahil sitelerinin bahçeleri su altında kalmış, çok sayıda iş yeri, apartman ve dükkanı su basmıştı.

Birçok kişi, araçlarını su altında kalmadan kurtarmaya çalışmış, bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşanmış, deniz suyunun arka sokaklara kadar ulaştığı görülmüştü.

Editör: Gürel Yurttaş