'Ah o denizde bir ben de olsaydım' diyeceğiniz 10 yer

Türkiye, dünyada yaz tatili geçirilebilecek en güzel yerlere sahip. Ege ve Akdeniz'de öyle yerler var ki, denizin rengi insanı çağırıyor

'Ah o denizde bir ben de olsaydım' diyeceğiniz 10 yer

Hiç kuşkusuz Türkiye, dünyanın en güzel sahillerine sahip.

Hele Akdeniz ve Ege... Öyle sahil kasabaları ve köyleri var ki; dengizin rengi insanı çağırıyor.

Yüzlercesi var ama biz bugünlük 10 yeri seçtik. Birine mutlaka gidin, pişman olmayacaksınız.

1. Hayıtbükü

Datça'ya 20 kilometre uzaklıkta. Yol biraz virajlı olduğu için otomobille 40 dakika sürüyor. Mesudiye köyünün deniz kenarı. Çok güzel bir koy. Kalmak için pansiyonlar, küçük moteller var. 

2. Kızkumu

Marmaris'e 30 kilometre mesafedeki Orhaniye köyünde. Çam ağaçlarının gölgesinde. İnsana deniz üzerinde yürüyor hissi veren 600 metre batık bir patika gibi uzanan plajı insanları çekiyor. Efsaneye göre eski zamanlarda fakir bir balıkçıya aşık olan kralın kızı sevdiğine kavuşmak için denizden koşarken oluşmuş. Maviye ve yeşile hasret kaldıysanız Kızkumu tam size göre. 

3. Tekirova

Antalya'nın en yeşil yeri. Etrafı çam ağaçlarıyla çevrili. Denizine doyamayacaksınız. Antalya merkezine uzaklığı 61 kilometre. Lüks otel ve tatil köylerinin yanı sıra küçük moteller de var. Etrafında gezilecek çok da yer bulunuyor.

4. Balıklıova

İzmir'in Urla ilçesine 30 kilometre. İzmir'den otomobille bir saat sürüyor. Denizi mükemmel, restoranlarında taze deniz ürünleri bulunmasıyla da meşhur. Yol gözünüzü korkutmasın, giderseniz eğer "Daha önce neden gelmedim" diyeceksiniz.

5. Kaputaş

Burası bir plaj. Kaş Kalkan'da. Ulaşımı sırasında yoldaki manzara sizi büyüleyecek. Sonra eşsiz bir koyla karşı karşıya geleceksiniz. Öyle bir deniz ki; yok böylesi. Kalkan veya Kaş'ta tatil yaparsanız mutlaka gidin, görün, yüzün. Pişman olmayacaksınız.

6. Mazı

Bodrum'a bir saat uzaklıkta cennetten bir köşe. Sessiz, sakin; Bodrum gibi değil. Denizine girince çıkmak istemeyeceksiniz. Kahvaltı yapın, doğal ürünlere doyamayacaksınız. 

7. Arsuz

Hatay'ın ilçesi. Amanos Dağları'nın eteğinde, Akdeniz'in kıyısında. Denizi müthiş, doğası daha da müthiş. Sakin bir yer. Her kafa dinlersiniz, hem de bol bol yüzersiniz.

8. Akyaka

Muğla'dan Marmaris'e giderken Sakar'dan aşağıya inerken hemen sağda. Giderseniz eğer önce evlerinden etkileneceksiniz. Mimarisiyle dünyada ödül almış ahşap Akyaka evleri. Denizi güzel. Konaklanacak yer çok. Gitmezseniz hayatınızdan bir şey eksik demektir. Tekne turlarıyla muhteşem koyları da gezebilirsiniz.

9. Dikili

İzmir'in 120 kilometre uzağında. 40 kilometrelik kumsalıyda dikkat çekiyor. Etrafında görülmesi gereken çok güzel koylar var. 

10. Assos

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine 17 kilometre mesafede. Behramkale Köyü'nde yer alan bir antik kent. Midilli Adası'nın karşısında yer alıyor. İster Behramkale'de köy evlerinden dönüştürülen pansiyonda kalın, isterseniz de limanda bir otelde. Ama mutlaka başta kalamarı olmak üzere deniz ürünlerini tadın.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER