AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, A Haber'de katıldığı programda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yazıcı'nın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

"Başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği seçimden önce çıkacak. Genelde din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24'üncü maddeye bir ilave cümle yerleştirmek suretiyle bunu Meclisin onayına sunacağız. Cumhurbaşkanımız yurt dışından dönsün, tekrar bir görüşme yapacağız. Takvim o zaman netleşir. Düzenleme yıl sonuna kadar büyük olasılıkla, en azından seçimden önce çıkar.

Güçlü toplum güçlü devleti oluşturur. Yani biz aileye son derece önem veririz. Bugün bu aileyi dejenereye dönük birtakım faaliyetler, birtakım süfli taleplerin var olduğunu da hemen herkes bilmektedir. Dolayısıyla bu alandaki davranışların Türkiye’nin gündemine sorun olarak yerleşmesini önlemek amacıyla aile kavramını anayasal düzeyde güçlendirmeliyiz.

41'inci maddede 'Ailenin Korunması' başlığı var. Bu madde içerisinde ailenin kimlerden oluşacağı ve karı-kocanın haklarının neler olduğuna ilişkin bir cümleden ibaret düzenleme çalışması yapıyoruz. Başörtüsü konusu ile birlikte mi getirelim, farklı bir zamanda mı gelsin, bunu da ayrıca tartışıyoruz.

(Kılıçdaroğlu'nun seçimden önce ABD'ye gitmesi)Hem zamanlama itibarıyla hem gezinin açıklanan içeriği itibarıyla siyaseten izahı mümkün olmayan bir davranış biçimi olarak görüyorum. Siz rasyonel olarak izah edemezseniz bunu, o zaman bunun arkasında demek ki orada gidip birileriyle konuşmak suretiyle 'olur alma' hedefinin daha ön planda olduğu çıkarımı haksız bir yaklaşım değil. Takip edilirken 7-8 saat ortadan kaybolmuş olması da bu kuşkuları güçlendiriyor.

6'lı masada görünürde Sayın Kılıçdaroğlu, aday olma konusunda bir tırmanış içerisinde yürüyor. Bakalım kurullarında diğer arkadaşlar ne söyleyecek? Ama gözlemim Meral Akşener'in de aday olarak çıkabileceği yönünde. Akşener'in altılı masanın adayı olabileceği kanısındayım. Gözlemlerim bana bunu söyletiyor."