İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı! İran ve İsrail füzelerinin havada uçuştuğu gecede Türkiye detayı!

İran’da geçen yıl eylül ayında başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltında alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümünü haberleştiren iki kadın gazeteciye hapis cezası verildi.

Kıyafeti uygun olmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini’nin daha sonra hayatını kaybetmesini kamuoyuna duyuran iki gazeteci, “ABD ile işbirliği içinde olmak ve devletin güvenliğine yönelik komploya iştirakten” 6 ve 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İnternet üzerinden yayın yapan Mizan Adalet Ajansı, 'ABD ile işbirliği içinde olmak ve devletin güvenliğine yönelik komploya iştirakten' suçlanan 36 yaşındaki kadın gazeteci Elahi Muhammedi’nin 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Foto muhabiri 31 yaşındaki Nilüfer Hamedi ise yine aynı suçlardan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

iran-1

Geçen yıl eylül ayından bu yana Tahran’da cezaevinde tutulan iki kadın gazetecinin duruşmaları mayıs ayında başladı.Hapis cezası alan gazetecilerin, mahkumiyete 20 gün içinde itiraz etme hakları bulunuyor.

Şark gazetesinde çalışan Nilüfer Hamidi, Amini’nin ölmeden önce üç gün komada kaldığını belirten hastane raporu ve yaslı ailenin fotoğrafını sosyal ağlarda yayınlamakla suçlanıyordu.

Mihan gazetesinde çalışan Elahi Muhammedi ise, Amini'nin İran'ın batısındaki Kürdistan vilayetindeki memleketi Sakkız kentindeki cenaze törenini haber yaptığı için tutuklanmıştı.

İran yargısı salı günü Mahsa Amini’nin avukatını bir yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Amini'nin ölümü sonrası isyan

Mahsa Amini, 16 Eylül 2022'de kıyafeti uygun olmadığı gerekçesiyle İran ahlak polisi tarafından gözaltına alınmış ve bu sırada hayatını kaybetmişti.

Amini'nin polis gözetimindeyken hayatını kaybetmesi, ülke genelinde milyonlarca kişinin sokaklara dökülmesine neden olmuş ve İran güvenlik güçleri, protestoları güç kullanarak bastırmıştı.

Editör: Nehir Durdağı