NEW YORK (AA) - Beyaz Saray, İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bulunan sivillerin çıkışı için saldırılara günde 4 saat ara vermeyi kabul ettiğini bildirdi.

Lübnan Hizbullah'ı duyurdu: israil askerlerinin toplanma alanına  saldırı düzenledi! Lübnan Hizbullah'ı duyurdu: israil askerlerinin toplanma alanına saldırı düzenledi!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze'nin kuzeyindeki sivillerin bölgeden ayrılması için saldırılara verilecek her 4 saatlik aranın İsrail tarafından 3 saat önceden duyurulacağını belirtti.

Araların insanı yardımların ihtiyacı olan bölgelere ulaştırılmasına ve Filistinlilerin "zarar görmeden bölgeden ayrılmalarına" olanak tanıyacağını savunan Kirby, "Bu aralar, özellikle de sivillerin çatışmalardan uzakta daha güvenli bölgelere ulaşmalarına yardımcı olmak açısından doğru yönde atılmış bir adım." dedi.

Kirby ayrıca, İsrail'in bugün başlaması planlanan 4 saatlik aralar boyunca bu bölgelerde herhangi bir askeri operasyon yapmayacağını kendilerine ilettiğini ifade etti.

Söz konusu duraklamaların, Gazze'de tutulan 200'den fazla rehinenin serbest bırakılması çabalarını da kolaylaştırabileceğini söyleyen Kirby, duraklamalarla ilgili bildirimlerinin nasıl yapılacağı konusundaki bir soruya ise İsrail ordusunu adres gösterdi.

Kirby, Gazze'ye günde 150 tır insani yardım girişine izin vermesi için ABD’nin İsrail ile görüşmelere devam ettiğini, bu çabalar doğrultusunda önceki gün 96, dün de 106 tır insani yardım malzemesinin Gazze'ye girişinin gerçekleştiğini kaydetti.

Hedeflenen rakamların doğru yönde ilerlediğini savunan Kirby, "Bunu abartmak istemiyorum ancak genel olarak kamyonların sayısı artıyor ve bu iyi bir şey. Bu akışı sürdürüp sürdüremeyeceğimizi, hızlandırıp artıramayacağımızı görmek için İsrail'le birlikte çalışacağız." dedi.

Kirby, öte yandan “ateşkes” ile ilgili bir soruya da Hamas’ın bundan yararlanacağı gerekçesiyle ABD'nin bunun için hala doğru bir zaman olmadığına inandığını tekrarladı.
 

Editör: Grlyrtts