İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Barı'ın açıklamalarını konuşuyor.

İsrail kamuoyu  günlerdir 'saldırıyı nasıl durduramadık' sorusuna yanıt arıyor. Aksa Tufanı ile ilgili konuşan İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar itiraf gibi bir açıklamaya imza attı. Bar, Hamas'ın İsrail'e sızmasını engellemede başarısız olduğunu aktardı.

bar

Hamas’ın saldırıları konusunda erken uyarı yapılmamasından bizzat kendisinin sorumlu olduğunu belirten Bar, "Yaptığımız bir dizi eyleme rağmen ne yazık ki 7 Ekim Cumartesi günü saldırının engellenmesine olanak sağlayacak yeterli uyarıyı oluşturamadık" dedi.

Şin Bet şefi Ronen Bar açıklamalarının devamında ise; "Savaş kesin bir İsrail zaferiyle sona erecek. Toprak ve zaman sınırı yok. Sonuna kadar gideceğiz” ifadesinde bulundu.

Ünlü sanatçı eşinin ölümünden sonra intihar etti Ünlü sanatçı eşinin ölümünden sonra intihar etti

Haaretz bu gelişmeyi 'Shin Bet Şefi: Saldırıyı Engelleyemedik, Bunun Sorumluluğu Bana Düşüyor' başlığı ile okurlarına sundu.

İsrailli gazete haberinde 'İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanegbi'nin izinden giden Ronen Bar, 7 Ekim katliamına yol açan başarısızlıkların sorumluluğunu üstlendi' denildi. 

Bar soruşturma yapılacağına ancak şu an için önceliklerinin savaş olduğunun altını çizerek,İran basını dikkat çeken bir iddia ortaya attı. 

Kayhan gazetesi, İsrail'e yönelik baskının ABD füzeleriyle öldürülen Kasım Süleymani tarafından yıllar önce planladığını ima etti.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu MERMI, Hamas'ın İsrail'e düzenlediği ve en az 1400 kişinin ölümüne yol açan saldırılarının, ölen İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani'nin planı olduğunu öne süren bir rapor yayınladı.

ABD iddiaları yalanladı

ABD Dışişleri bakanı Blinken, Hamas, İran'dan destek almasaydı Hamas olmazdı. Daha önce de söyledik, İran'ın İsrail'e düzenlenen saldırının arkasında olduğuna dair somut bir kanıt yok' ifadesinde bulunarak iddiaları yalanladı. 

Süleymani, 2020'nin ilk günlerinde ABD'ye ait bir insansız hava aracının ateşlediği füzelerle Irak'ın başkenti Bağdat'ta öldürüldü.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla başlattığı kapsamlı operasyon, İsrail'de "istihbarat zafiyeti" tartışmalarını da beraberinde getirdi. İsrail'in, Hamas'ın operasyonundan önceden nasıl haberdar olmadığı merak konusu oldu.

bar2

"Sorumluluk bana ait"

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet Başkanı Ronen Bar, Hamas operasyonlarının sorumluluğunu üstlendi.

Bar, teşkilat üyelerine gönderdiği mektupta, Hamas'ın operasyonları konusunda erken uyarı yapılmamasından bizzat kendisinin sorumlu olduğunu belirterek, "Yaptığımız bir dizi eyleme rağmen ne yazık ki cumartesi günü saldırının engellenmesine olanak sağlayacak yeterli uyarıyı oluşturamadık.

Teşkilatın başında olan kişi olarak bunun sorumluluğu bana ait. Soruşturma için zaman olacak. Şimdi savaştayız" ifadesinde bulundu.Savaşın kesin bir zaferle sona ereceğini ifade eden Bar, "Sınır ve zaman sınırı yok. Sonuna kadar gideceğiz" dedi.

Hamas'ın telefon görüşmeleri dikkate alınmamış

İsrail basınında yer alan haberlerde, Hamas'ın operasyonundan birkaç saat önce Gazze Şeridi'nde Hamas'ın üst düzey yetkililer arasında gece geç saatlerde yapılan telefon görüşmeleri tespit edildiği fakat büyük ölçüde dikkate alınmadığı aktarıldı.

Haberlerde, Bar'ın Şin Bet genel merkezine gittiği ve küçük çaplı bir operasyonu öngörerek Gazze sınırına küçük bir ekibin konuşlandırılmasını emrettiği ifade edildi.

"Mısır İsrail'i uyardı" iddiası

Mısır'ın operasyondan 3 gün önce İsrailli yetkilileri Hamas konusunda uyardığı ifade edilmiş, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bunu yalanlamıştı.

Editör: Nehir Durdağı