Meral Akşener’in Afyon konuşmasından sonra siyaset şu sorulara kilitlendi. İYİ Parti yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’da işbirliği yapacak mı? Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı destekleyecek mi? İYİ Parti, İstanbul ve Ankara’da belediye başkan adayı çıkaracak mı?

Bu soruların cevaplarını Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi kulislerde aradı. Selvi'nin bugünkü yazısından öne çıkan bölümler şöyle:


Meral Akşener’in Afyon’daki, “Gelin tüm siyasi partiler, hep birlikte ayrı ayrı seçimlere girelim. Biz varız, sizleri de bekleriz. Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda, elbette işbirlikleri olabilir. Ama bütün siyasi partiler, o cesaretiniz varsa her biriniz tek tek AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu hepinize birden sesleniyorum, hadi her birimiz ayrı ayrı girelim” çağrısından sonra gözler İstanbul ve Ankara’ya odaklandı.

Siyasetin bir matematiği var. İYİ Parti’nin desteği olmadan CHP, İstanbul ve Ankara’da seçimleri kazanamıyor. İYİ Parti’nin desteği hayati derecede önemli.

Peki Akşener’in bu konuşmasından sonra ittifak olayı bitti mi? İYİ Parti İstanbul ve Ankara’da İmamoğlu ve Yavaş’ı desteklemeyecek mi? İYİ Parti kulislerinde yapılan değerlendirmeleri aktarıyorum. İYİ Parti’de bir grup tüm seçim çevrelerinde kendi adayı ile girilmesinden yana. Ancak çok güçlü değiller.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş konusunda Akşener’in üç cümlesine dikkat çekiliyor.

1- Meral Akşener’in, “Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda, elbette işbirlikleri olabilir” sözü seçim işbirliği için kapı açık bırakıldı diye yorumlanıyor.

2- Akşener’in Afyon mitingini izleyen gazetecilerin Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş‘la ilgili sorusu üzerine, “Bu iki arkadaşımızın karşısına aday çıkarılacak çıkarılmayacak konusuna günü geldiğinde bakılır” diye karşılık vermesine dikkat çekiliyor.

3- Akşener’in yeterince cesur olamadıkları için eleştirdiği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için yine de özenli bir dil kullandığına dikkat çekiyorlar.

Akşener’in, “Ben, bu iki arkadaşımızın yolunu açmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Ama onların yolunu kapatanlara, maalesef engel olamadım. Özür dilerim. Önleri kesilmek istendiğinde, yardımlarına koştum, yanlarında durdum. Ama onları paçalarından tutup aşağı çekenlere engel olamadım. Özür dilerim” sözlerinin üzerinde duruyorlar.

Akşener’in yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’da CHP ile işbirliği yaptığı takdirde çelişkiye düşmemek için kapıyı tamamen kapatmadığı söyleniyor.

Meral Akşener’in konuşmasında ön plana çıkmayan bir cümle ise verdiği mesajların şifresi olarak gösteriliyor.

İşte o cümle: “Biz, bundan sonra da, gerektiği yerde, yine ve yeniden yeter ki milletimiz kazansın diye, yeter ki Türkiye kazansın diye, her türlü fedakârlığı yapacağız.”

Akşener, seçimlerden sonra yüzde 1 oyu olmayan partiler bile 38 milletvekili alırken yüzde 10 oyu olan İYİ Parti bir milletvekili ile yetindi diye eleştirilmişti. Akşener, yerel seçimlere giderken, ittifak yapılmaması çağrısıyla elini yükseltti. İYİ Parti kurmaylarına göre bu kez işbirliği yapılacak illerde Akşener daha dik ve sert duracak. İstanbul ve Ankara’da ilçe belediye başkanlığı almadan koşulsuz destek vermeyecek diye yorumladılar.

Eğer CHP ile uzlaşmaya varılırsa kamuoyuna bunu, “Türkiye kazansın diye, her türlü fedakârlığı yapacağız” demiştik, yaptık diye anlatacak.

Editör: Grlyrtts