İlahiyatçı Muhittin Kapanşahin mimarlık fakültesine dekan oldu: Muhittin Kapanşahin kimdir? İlahiyatçı Muhittin Kapanşahin mimarlık fakültesine dekan oldu: Muhittin Kapanşahin kimdir?

İTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi, dünyaca tanınan bilim adamı Prof. Dr. Yusuf Yağcı, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde bulunan odasında çalışırken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Yusuf Yağcı, gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarla ulusal ve uluslararası ölçekte adından sıklıkla söz ettiren, polimer bilimi alanındaki dünya çapında birçok ödülün sahibi bilim insanıydı.

Prof. Dr. Yusuf Yağcı için İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 1 Şubat Çarşamba günü saat 11.30’da yapılacak bir anma töreni gerçekleştirilecek. 

Yusuf Yağcı kimdir?

1952’de Bursa’da doğdu. Yüksek lisans ve doktorasını İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde yaptı. İTÜ’de doçent ve profesör oldu. Kimya ve polimer bilimi üzerine yaptığı dünyaca ünlü çalışmalarla uluslararası bilim camiasında tanındı.

TÜBA asli üyesi ve Türk Kimya Derneği şeref üyesidir. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok ödül kazanmıştır. 1994 TÜBİTAK Bilim Ödülü, Türkiye Kimya Derneği Şeref Ödülü (2002), Elsevier Scopus Ödülü (2007), Japonya Polimer Derneği Uluslararası Bilim Ödülü (2008), Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü (2008), Bilim ve Teknoloji Birliği Kurulu (COMSTECH) 2010 Yılı Kimya Şeref Ödülü, Mustafa Parlar Onur Ödülü (2013), Belçika Polimer Grubu Uluslararası Bilim Ödülü (2018), Alexander von Humboldt Araştırma Ödülü (2018) sahibidir.

Çok sayıda atıf alan 750’ye yakın bilimsel makalesi, 10 patenti bulunmaktadır. Bugüne kadar 6 kitap yazmış, ayrıca 31 kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır.