Malatya’nın Kale ilçesinde 7 kadı 3 yıl önce bir araya geldi. 3K Kale Kadın Girişimi'ni kurdular. Kiraladıkları 30 hektara çilek ektiler. 

Hasadı yapılan son mahsulleri kilosu 50 liradan satıyorlar.

3K Kale Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkan Yardımcısı Sibel Altınok, Cumhuriyet'teki habere göre şunları söyledi:

“Yıl içerisinde bir çok defa hasadı yapılabilen albion türü çilek üretiyoruz. İlkbaharda başlayan hasat sonbahara kadar sürüyor. Bahar aylarındaki hasatlar daha verimli olurken, bir süre ara verilen hasat sonbahara kadar devam eder. Bugünlerde hasadın sonundayız. Kalabalık bir şekilde çalışıyoruz. Çileklerimize çok fazla talep var siparişlere yetişemiyoruz. Satışlarımız perakende ve toptan şeklinde.” 

İslam Memiş'ten 'pazartesi' uyarısı: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak İslam Memiş'ten 'pazartesi' uyarısı: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Üretim yaparak aile ekonomisine de katkı sunduklarını aktaran kooperatif üyesi Sevgi Altınok ise “Kooperatifimiz üç yıl önce kuruldu. Üç yıldır bölgede çilek üretimi yapıyoruz. Mayıs ayında başlayan hasat sürecimiz Kasım ayının sonuna kadar devam ediyor. Verim yüksek satışlarımız devam ediyor siparişlere yetişemiyoruz” diye konuştu.

Editör: Grlyrtts