Kahramanmaraş ve Hakay depremleri sonrasında Kayseri Makine Mühendisleri Odası’nda; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı (TMMOB) meslek odalarının oluşturduğu İl Koordinasyon Kurulu toplantısı düzenlendi. 

Toplantıya katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir burada çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özdemir, şöyle konuştu:

"Ülkemiz daha önceden belki de insanlığın tecrübe etmediği bir deprem felaketi yaşadı. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. 

Deprem bölgesindeki yaraların sarılması için devlet ve millet hızlı bir şekilde harekete geçti. Özellikle Kayseri, Kahramanmaraş'a yakın olması münasebetiyle ilk andan itibaren depremzedelerin yanında oldu. Kayseri sahip olduğu potansiyeli Kahramanmaraş başta olmak üzere tüm deprem bölgeleri için seferber etti. Depremden etkilenen 40 binin üzerinde vatandaşımız Kayseri'de geçici olarak ikamet etmektedir. İnşallah bu yaraları en kısa sürede saracağız. 

Deprem ilimize yakın bir noktada oldu. Meydana gelen 2 depremden ve artçılardan ilimiz de etkilendi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Kayseri'de 194 ağır hasarlı yapının olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 21 tanesi kamu binasıdır. İl genelinde 145 konut ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir. Ağıl ve depo olarak kullanılan 27 birim ve 1 ticarethanenin ağır hasarlı olduğunun tespiti yapılmıştır. Konut anlamındaki ağır hasarların büyük bir çoğunluğu Sarız ilçemizdeki mahallelerde bulunuyor. Melikgazi ve Kocasinan ilçemizde 10 kamu binası ağır hasarlı olarak tespit edilmiş ve bunların bir kısmının yıkımına başlanılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, yatay yapılaşmanın önünün açılması gerekiyor. Bu anlamda ne yazık ki Kayseri olarak iyi bir durumda değiliz. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine baktığımızda Kayseri kat yüksekliği itibarıyla Türkiye de 1'inci sırada. Kayseri'deki kat yüksekliği ortalaması 8,2. Türkiye'deki diğer şehirlerin kat yüksekliğinin ortalaması ise 5. Bizim artık yatay mimarinin önünü açarak, özendirerek, yüksek kattan vazgeçerek daha sağlıklı koşullarda vatandaşlarımızın yaşayacağı alanları tespit etmemiz gerekiyor" 
 

Editör: Grlyrtts