Kapalıçarşı'dan dev kasalarla çıkarılan dolarların Merkez Bankası'nın olduğu ileri sürülmüştü. Arcak daha sonra İletiş Başkanlığı bu haberin doğru olmadığını bildirmişti.

Bloomberg, dolarların nereye gittiğini açıkladı.

Bloomberg'in haberine göre Kapalıçarşı'da güvenlik görevlileri eşliğinde ilerleyen dört tekerlekli devasa kasalar, aralarında piyasanın en büyük döviz alıcısı olan devlete ait enerji ithalatçısı BOTAŞ'ın da bulunduğu büyük şirketlere ait dolarları taşıyor.

Bankalara getirilen kısıtlamaların dışında dolar alıp satma fırsatının bir bedeli var. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre dolar Kapalıçarşı'da bankalararası kura göre yüzde 5,2'den fazla primle satılıyor. Perşembe günü İstanbul'da saat 11:45 itibariyle lira, resmi kur olan 19.4063'e kıyasla çarşıda dolar başına 20.4550'den işlem görüyordu. Ülkede piyasalar bayram tatili nedeniyle Perşembe günü saat 12.40'ta kapandı.

Kapalıçarşı altın ve döviz tüccarı, "Seçimlerin ardından liranın keskin bir şekilde zayıflayacağına dair geniş bir beklenti var. Merkez Bankası'nın dolar alımını yasaklayan düzenlemeleriyle birleşince, bu durum piyasada talebin artmasına neden oldu" diye konuştu.

Editör: Grlyrtts