Kazakistan'ın eski ekonomi bakanı Kuandyk Bishimbayev, eşini öldürmek suçuyla 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mart ayında başlayan duruşmada, Bishimbayev'in eşine saldırıda bulunduğu anların görüntüleri yayınlandı.

Kaza mı suikast mı? Reisi kimdir? İran'da şimdi ne olacak? Kaza mı suikast mı? Reisi kimdir? İran'da şimdi ne olacak?

Bishimbayev, daha önce rüşvet suçundan 10 yıl hapis cezası almış, ancak üç yıl sonra af ve şartlı tahliye ile serbest kalmıştı.

Kazakistan Darp

Mart ayında başlayan 31 yaşındaki Saltanat Nukenova'nın ölümüne ilişkin davanın son duruşmasında Bishimbayev'in, saldırı anları mahkeme salonunda izlendi. Eski bakan, masum olduğunu söylemiş ve 31 yaşındaki Saltanat Nukenova'nın kendi yaraları nedeniyle öldüğünü iddia etmişti.Bu iddialar güvenlik kamerası görüntüleriyle çürütülmüş oldu.

Kazakistaneşi

Nukenova'nın ölü bulunduğu restorana ait güvenlik kameralarına yansıyan anlarda Bishimbayev'in eşini tekme ve yumruklarla darbettiği görüldü. 

Nukenova'nın annesi, kızının 8 saat boyunca işkence gördüğünü ve Kafasına aldığı darbeler sonucu beyin travması nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Mayıs-Aralık 2016 tarihleri arasında ekonomi bakanı olarak görev yapan Bishimbayev daha önce rüşvet suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak üç yıldan kısa bir süre sonra af ve şartlı tahliye sayesinde serbest kalmıştı.

Kzkstn5

Petrol zengini 20 milyon nüfuslu Kazakistan'da elit kesimin çeşitli suçlardan kurtulduğuna dair çok sayıda örnek yaşandı ve bu durum halkın hukuk sistemine olan güvensizliğini de artırdı.


Kzkistn Bakanı Eşi

Editör: Nehir Durdağı