Rusya ve Kuzey Kore arasında anlaşma: Putin'den yanıt! Rusya ve Kuzey Kore arasında anlaşma: Putin'den yanıt!

Londra Toplu Taşıma İdaresi (TfL) ,İngiltere'nin başkenti Londra'da 21 Ekim'de düzenlenen Filistin'le dayanışma gösterisine giden göstericilerin bindiği metronun makinistinin kimliğini tespit etti.

Makinistin metro sisteminde yer alan Central hattındaki bir treni kullandığını kaydeden TfL'in operasyonlardan sorumlu yöneticisi Glynn Barton, söz konusu makinistin anons sistemini kötüye kullandığını söyledi.

Yolculara 'Özgür Filistin' sloganı attıran makinistle ilgili yürütülen soruşturma hakkında konuşan Barton, "Politikalarımız ve prosedürlerimiz doğrultusunda olayı tam olarak araştırmaya devam ederken sürücü görevinden uzaklaştırıldı"  ifadesinde bulundu.

21 Ekim'de düzenlenen Filistin'e destek mitingine giden yolculara slogan attıran makinistle ilgili görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine, İngiliz Ulaştırma Polisi ve TFL soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Makinistin slogan attıktan sonra, "Umarım hepiniz bugün güzel bir gün geçirirsiniz. Kendinize iyi bakın. Tüm bu insanları dualarınızdan eksik etmeyin"  söylemleride görüntülere yansıdı.

Olay,21 Ekim Cumartesi günü, Filistin yanlısı bir gösteriye yaklaşık 100.000 protestocunun katılmasıyla meydana geldi. Bir gazetecinin internete koyduğu görüntülerde sloganın trenin hoparlör sistemi üzerinden söylendiği görülüyor.

Central Line servisinin şoförünün özgür,özgür demesi üzerine yolcular protestolarda popüler slogan olan 'Filistin' diye karşılık verdi.

TfL’nin operasyon sorumlusu Glynn Barton,“Cumartesi günü bir metro sürücüsünün kurumu kötüye kullandığını ve Central Line treninde ilahiler söylediğini gösteren görüntüleri acilen ve kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz. Bir sürücünün kimliği belirlendi ve uzaklaştırıldı. Politikalarımız ve prosedürlerimiz doğrultusunda olayı kapsamlı bir şekilde araştırmaya devam ediyoruz”dedi.

Bu durum Londra Bakanı Paul Scully tarafından eleştirildi ve metro personelinin “günlük işlerine odaklanması” gerektiğini söyledi ve başkentte gerilimi artırmaması konusunda uyarıda bulundu.

İsrail Büyükelçiliği şu ifadede bulundu; “Londra metrolarında bu tür hoşgörüsüzlüğü görmek son derece rahatsız edici...Toplu taşıma herkes için güvenli ve kapsayıcı bir yer olmalıdır.”

Editör: Nehir Durdağı