Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ili etkilekiş, 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın depremle ilgili sözleri sosyal medyadan ortaya çıkınca gündem oldu.

Gürkan, videoda şöyle konuşuyor:

"Ben de bilim adamıyım, ben de öğretmenim. Prof. Dr. Naci Görür'ün de açıklamaları var. Tabii deprem, fay hatları var, bu bilimsel raporlar. Ama Cenab-ı Allah’ın Kuran’ı Kerim de ayetleri var, insanlara nasihatleri var. İnsanoğlu ne zaman azmışsa buna benzer felaketlerle karşı karşıya kalmıştır. Onun için biz kendi durumumuzu düzeltmedikçe Allah bizim durumumuzu düzeltmez. Ayet-i kerimede var ‘Bir millet kendini düzeltmedikçe Allah o milletin durumunu düzeltmez.' Bizim vatandaşlarımız çok kadirşinas. Ben vatandaşımızda en ufak böyle bir şey görmedim. Bu tarz provokatif şeyler bin kişiden, on bin kişiden biri çıkıyor. O da çıkacak ki o binlerce insanın kıymetini bilelim."

Prof. Dr. Naci Görür, Gürkan'ın kendi adını da verdiği bu konuşmasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi haberlerde izledim. Malatya Belediye Başkanı depremde yıkılan evleri ve ölen canlarımızı azdıkları için böyle bir sonuçla karşılaştıklarını ima ediyor ve bir vesile ile benim de adımı kullanıyor. Bilim insanları yıllarca önceden depremin Malatya’ya gelmekte olduğunu söylediler. Ben her vesileyle Malatya’yı, Erkenek’i, Sinciki’i uyardım. Defalarca Malatya’ya depremin gelmekte olduğunu, önlem alınması gerektiğini söyledim. Valilik ve Belediye huzurunda konuşmalar yaptım, İnönü Üniversitesi'nde konferanslar verdim. Canlarımızı korumak için kılını dahi kıpırdatmayan yerel yönetici temsilcisi şimdi Malatya’nın güzel insanlarını ve ölen canlarımızı azdıkları için öldüler diye suçluyor. Bir doğa olayını kutsal inançlarımızı da lekeleyecek şekilde yorumlayan bu bilgisiz zatı tüm Malatyalılara şikayet ediyorum. Gereğini yapacağınızdan hiç kuşku duymuyorum. Sevgiyle."
 

Editör: Grlyrtts