Çalışanlar asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını bekliyor. Memur ve emekliler de ocak ayındaki maaş zamlarını merak ediyor.

Milyonlarca kişi maaş zammını beklerken, Sözcü TV'ye çıkan gazeteci Deniz Zeyrek aldığı kulis bilgilerini paylaştı ve şunları söyledi:

"Emekli ve asgari ücretlilerin yıl sonunda yüzde 10 civarında bir zam alabileceklerini bekliyorum. Ancak bu da enflasyon karşısında eriyecek.

Kök ücret konusu. Aradaki farkı yine hazine kapatacak. Ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

Yılda bir kere artırılma kararı çıkmasaydı asgari ücreti 15 bin 800 TL yapacaklardı. Fakat yılda bir kere artıracakları için 17 bin TL yapma noktasındalar. Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabi patrondan alacak vergiyi düşürebilir.

Ama devlet bundan ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

AK Partili Nihat Zeybekçi'den İsrail açıklaması: Katliamı kınıyoruz ama ticaret ayrı AK Partili Nihat Zeybekçi'den İsrail açıklaması: Katliamı kınıyoruz ama ticaret ayrı

Memur maaşları da 31 bin TL civarında olacak. Orada da 8 bin 070 TL'lik seyyanen zam var. O biraz artabilir, 10 bin TL'ye yükseltilebilir. Ancak memurun asıl maaşı yine düşük olacak. Yani memurun asıl maaşı yine 22-23 bin TL olacak.

1 Nisan'dan sonra da 4 yıl daha seçim olmayacak. Korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız" 

Editör: Gürel Yurttaş