Mehmet Şimşek'in yeni Kabine'ye Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından ekonomi yönetiminin baştan aşağı değişmesi için düğmeye basıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu görevden alınırken yerine Hafize Gaye Erkan atandı.

Merkez'in başına geçen ilk kadın başkan olan Erkan, bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip ve Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor.

Paranın yönetimini üstlenecek olan Erkan, Merkez Bankası Başkanlık koltuğuna oturduğunda Kur Korumalı Mevduat, faiz ve rezerv olmak üzere üç ana sorunla uğraşacak.

Kurun baskı altında tutulduğu dönemde gerileyen net rezervler son olarak 2 Haziran haftasında 1,3 milyar dolar daha azalarak -5 milyar 697 milyon dolara kadar gerilemişti.

Kur Korumalı Mevduatta 2,5 trilyon lirayı aşan mevduat büyüklüğü ise sadece Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in değil, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da temel konularından birisi olacak.

Bir diğer konu ise 2021 yılı Eylül ayında yüzde 19 seviyelerinde olan ve bugün yüzde 8,5'e kadar gerileyen Merkez Bankası faizi olacak.

Editör: İrem Nur Kaya