Muş'un Korkut ilçesine bağlı Tan köyünde 21 yaşındaki Dilan Tuna ile 26 yaşındaki Yakup Sönmez birbirine aşık oldu.

İddiaya göre Yakup Sönmez'in ailesi genç kızı ailesinden istedi. Ancak Dilan'ın babası vermedi. 

Dilan Polat, 10 Ağustos'ta intihar etti. Ondan 3 gün sonra da Yakup Sönmez yaşamına son verdi.

Köy mezarlığında yan yana defnedilen gençlerin mezar taşlarına tülbent bağlandı.

Yakup Sönmez'in babası F.S., "Oğlum, bizim köyden Dilan isminde genç bir kıza sevdalandı.
Ben de babalık görevi yaparak kızı istemeye gittim ama kızın babası vermedi. Defalarca gittim, çoğu zaman bizi kapıdan çevirdi. Köyde hatırı sayılır kim varsa gönderdim kapısına ama olmadı. Dilan hayatına kıydıktan sonra ben 'Yakup'a dikkat edin' dedim ama 'koyunların yanına gideceğim' dedi, gitti bir daha gelmedi. Sosyal medyada gündem olduğu gibi başlık parası gibi bir durum yok. Kimse benden başlık parası istemedi. Keşke başlık parası isteselerdi, malım mülküm vardı, oğluma kurban ederdim. Ama şimdi malın mülkün bir anlamı kalmadı" dedi.

Dilan Tuna'nın babası M.İ.T. ise "3 yıl önce kızımı istemeye geldiler. 'Kızım küçük' dedim. 3 yıl boyunca kimse kız istemek için kapıma gelmedi. Kimseden başlık parası falan istemedim. Çocukların birbirini sevdiğini de duymadım.

Vahim olay yaşandıktan sonra gençlerin birbirlerine karşı sevgi beslediklerini duydum. Benim ailemi ve bana karşı sosyal medya başlatılan karalama kampanyasına karşı hukuki süreç başlattım. Bu yalan haberler tarafımızı üzdüğü gibi acımızı da katbekat arttırmıştır. Bu kişiler sadece iki genç insanın günahını almakla kalmamış aynı zamanda geniş ailemizi de zan altında bırakmıştır. Gençlik heyecanının bir anlık faciaya dönüşmesinin nedenini sanki evlenmek isteyen iki genci, başlık parası denen ilkellik yüzünden kaybetmişiz gibi göstererek aslında insanlıkla hiçbir alakaları olmadıklarını kanıtlamışlardır." ifadelerini kullandı.

Editör: Grlyrtts