Türkiye'nin ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. 

Görür, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Olası İstanbul depreminin 7,2 ila 7,6 büyüklüğünde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

İstanbul’un caddelerini düşünelim... Sokağın bir başından, bir sonundan ev yıkılsa zaten orası kapanacak. Dolayısıyla böyle bir depremde İstanbul’un sokaklarına girilemeyecek ve çıkılamayacak. 

Üstelik öyle bir felaket ki sana yardıma gelmesi gerekenlerin de başının derde girdiği bir ortam olacak. Belki itfaiyeciler depremden sonra çıkacak bir yangını söndürmek için derhal yardıma koşamayacak çünkü itfaiyenin olduğu yerler de muhtemelen yıkılacak.

Bunların hiçbiri hipotetik değil, 6 Şubat’ta hepsini gördük. Örneğin Güneydoğu’da hastanelerin çoğu yıkılmıştı. Canımızı kurtaranlar da ortada yok demektir bu. Onlar olsa diyelim, gidecek hastane yok. Havaalanı kapandı biliyorsunuz, dışarıdan yardım gelemedi. Yollar kapandı. Deprem bölgesine giden yolda yüzlerce kilometrelik kuyruk oluştu.

Bunlarla bitmiyor... Kanalizasyon patlıyor, içme suyuna karışıyor. Bütün hepsi toprağı kirletiyor. Topraktan akarsulara, göllere ve denizlere karışıyor. Kirli bir çevre, depremde ölen insanlardan çok daha fazlasını uzun bir zaman aralığında süründürerek öldürüyor. Bunların hiçbiri abartı değil."

Editör: Grlyrtts