AK Parti MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan parti sözcüsü Ömer Çelik, önemli ifadeler kullandı.

Çelik, şunları söyledi:

- İçimizde kanayan bir yara. Kadın cinayetleri konusu gündemden düşmüyor. Beril Varol'a Allah'tan rahmet diliyoruz. Üzerimize düşeni yaptık, yapmaya hazırız. Hep beraber çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. 

- Diyarbakır Annelerine bir kez daha selamlarımızı iletiyoruz. Bininci gününü açtı.

- Terör örgütlerinin yok edilmesi için açık ve net tavır defalarca Cumhurbaşkanımız tarafından söylenmiştir. Hem yurt içi hem yurt dışı fiili kararlılık gösterilmiştir. Bundan sonra da Cumhurbaşkanımız açıkladığı gibi bu harekatlar sürdürülecektir.

- Azerbaycan'da Bakü'de TEKNOFEST gerçekleşti. TEKNOFEST dediğimiz gençlerin bu faaliyetlere katılması neler üretebileceğini göstermesi bakımından önemli. Nobel ödüllü bilim adamımız Aziz Sancar hocamızın ifadeleri son derece kıymetlidir. Her iki ülkenin geleceğe imza atacak bir etkinlikte buluşması, kendi alanında bir ilk olmuştur.

- Buna bir kere daha değinmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımızın grup konuşmasında bir harekettan bahsetmesinin hemen ertesinde Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları sorumsuzluk olmuştur. Birtakım kara propaganda merkezleri sürekli olarak ifade ediyorlar. Şimdiye kadar hiçbir şekilde muhalefet genel başkanı bu şekildeki kara propaganda merkezlerinin ortaya koyduğu tavrı siyasi argüman gibi ortaya koymamıştır. Kendisini ve partisini kötü duruma düşürdü. Biz bununla mücadele ederiz. 

- Sayın Cumhurbaşkanımızın biz bir harekat gerçekleştireceğiz demesinden hemen bir iki gün sonra oluyor. Gizli belge falan dediği şeyler açık kaynaklar vardır dedim. Nitekim dediğim gibi çıktı. Bu derece sorumsuz, bu derece vahim yaklaşım olabilir mi? Bunu bir husumete çevirmeye kalktığınız zaman başka bir zemine geçmiş oluyorsunuz. Her seferinde gitti duvara çarptı. Şimdi burada siyaset alanını zehirlememek lazım. Nasıl korunacak demokrasi gücü? Defalarca aynı şeyi yaptılar ve duvara çarptılar. Biraz daha sağduyulu davranmalarında fayda var.

- NATO'nun açık kapı politikasını destekliyoruz. İttifak konusunda Türkiye'nin ortaya koyduğu argümanların ne kadar kıymetli olduğu görülmüştür. Bizim buradaki yaklaşımımız bütün bu gelişmelerin bir yeni konsept ortaya koyulacaksa bunun ilkeler çerçevesinde, terör konusunda ilkeli olmak çerçevesinde yürümesi gerekiyor. 

- NATO ittifakı bir güvenlik mimarisidir. Bizim savaştığımız terör örgütüne silah veren NATO üyeleri var. Türkiye'nin ortaya koyduğu tutum katkı sağlayan tutumdur. NATO'nun genişlemesi güçlenmesi manasına gelmez. Tüm ülkelerin güvenliğinin gözetilmesi gerekiyor. 
- Biz tavrımızı koyar koymaz, İsveç Dışişleri Bakanı, 'Türkiye'nin güçlü ülkeleri karşısına almayacağını düşünüyorum' dedi. Bize şantaj yapmaya çalışıyorlar. Terör örgütlerine destek veren ülkelerin üye olması, NATO'yu güçlendirmez, zayıflatır.  
- Muhalefetin bu tavra güçlü bir desteğini görmedik. Tam tersi bir şeyin olması daha da şaşırtıcı. CHP adına yazılan bir makalede Türkiye'nin bu tutumunun taktik bir hata olduğunu söylüyor. NATO Genel Sekreteri doğru yerde duruyor, biz Türkiye'ye hak veriyoruz diyor. Tabii ki mücadele edeceğiz, şartlar belli. Yapılacaklar da son derece meşru. Teröre karşı durmak en meşru hakkımız.

- Miçotakis, ABD kongresinde Türkiye'yi şikayet etti. Yunan basınında da eleştiri konusu oldu, Türkiye bir müzakere devletidir. Sorunları kendi aramızda çözebiliriz. Başka ülkelerin üzerinden bize tehditler savurmaya kalkarsanız bunun sonucu olmayacaktır. AB içerisinde Yunanistan'ın şımarıklığına NATO içerisinde başka ülkelerin şımarıklığını ekleyemeyiz.

- İktidar değişimi ancak sandık yoluyla olur diyoruz. Bunlar şöyle yapıyorlar. Bir açıklama var, AK Parti'nin açıklamasıymış gibi ortaya koyuyorlar. Türkiye'nin seçim güvenliği konusunda müthiş bir kapasitesi var. Sandığın dışındaki her iradeyi reddediyoruz.  Sandığın namusunu koruyacağız. Sandığın hukukunu koruyacağız. Siyaset milletin ihtiyaçlarının görülmesi için yürütülmeli. 

- İsrail ile konuşacağımız çok konu var. Burası sorunsuz bir alan değil. Bir milletvekili Mescid-i Aksa'ya girmeye çalışıyor. Mescid-i Aksa'nın statüsünün korunması konusundaki hassasiyetimizi iletiyoruz. Konuşmaya devam edeceğiz. Hassasiyetlerimiz ortadan kalkmış gibi konuşuluyor. Biz tüm iş birliği alanlarında ileri gitmeye, sorun alanlarında beraber çalışmamız gerektiğinin altını çiziyoruz.

- Fransa'daki PKK gösterisi Türkiye'nin tutumunu haklılaştıran bir örnektir bu. Kandil'deki görüntülerin aynısına izin verdiler. Terör konusunda çifte standart olmaz.

- Yasaklanan bir sanatçıdan bahsediliyor. Ancak o sanatçımız Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde sahne alacak. 'Kürtçe yasaklanıyor' iddiası var böyle birşey olamaz. Resmi dilimiz Türkçe'dir. Onun dışında milletiğimiz kullandığı her bir dil çeşitliliğimizdir. Bir dil ya da hayat tarzının yasaklanması söz konusu değil. TRT'nin bir kanalını tahsis eden biziz. Kültür Turizm Bakanlığımız, 2 büyük festivale başladı. Birinde 10 bin sanatçı, diğerinde 6 bin sanatçı vatandaşlarımızla buluşacak. Ne Kürtçeye karşı bir tutum, ne de sanatçıya karşı yasaklayıcı tavır söz konusudur. Sanata baskı gibi sunulması çarpıtmadır.

- (Suriye'nin kuzeyi) Bir gece ansızın gelebiliriz. TSK'nın bu güzergahı takip ederken hangi silah unsurlarını kullanacağına dair analiz yapıyorlar. Böyle bir şey olmaz. Bir harekat planı büyük bir tecrübeye sahip. Cumhurbaşkanımız emri verdiği an gerçekleşir.