Piyasa, Suudi Arabistan ve Rusya'nın uzun süreli arz kesintileri nedeniyle dördüncü çeyrekte piyasa açığının genişleyeceği beklentileri ve talepte toparlanma umutları arasında on aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerinde.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman'ın krallığın ham petrol politikası ve net sıfıra ilişkin görüşü hakkında bir konferansa hitap edecek olmasıyla birlikte OPEC+ arz kesintilerinin piyasayı sıkılaştırmasıyla petrol yükselişini sürdürdü.

Prens Abdülaziz bugün Calgary'de düzenlenecek olan Dünya Petrol Kongresi'nin açılış konuşmacıları arasında yer alacak.

Brent petrolünde fiyat son üç haftada yüzde 11 artarak varil başına 94 doların üzerine çıktı.Bu arada yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın bu haftaki politika kararı öncesinde temkinli olmaya devam ediyor.

Emekliye yüzde 15 indirim! Ve beklenen ilk adım atıldı: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı Emekliye yüzde 15 indirim! Ve beklenen ilk adım atıldı: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, "Odak noktası muhtemelen bu hafta yapılacak Fed toplantısına çevrilecek, ancak artan arz sıkışıklığı ve azalan stoklar yükseliş eğilimini desteklemeye devam edecek" dedi.

Talepte artış devam ediyor

OPEC, ABD Enerji Bilgi İdaresi ve Uluslararası Enerji Ajansı, büyük üreticilerin küresel arzı sıkı tutması nedeniyle önümüzdeki çeyrekte daha büyük piyasa açıkları öngördü ve küresel petrol talebindeki artışın da aynı dönemde artması bekleniyor.

Pekin'den gelen yeni teşvik tedbirleri ve güçlü ihracat marjlarının etkisiyle Çinli rafinerilerin artan üretimi de dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının talep görünümünü destekledi.

Editör: Nehir Durdağı