Kahramanmaraş depremini önceden bilen ve defalarca kez uyarılarda bulunan Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’un da etkileneceği Marmara Denizi depreminin İstanbul Surları’na dayandığını söyledi.

Tele 1'de canlı yayına katılan Naci Görür şunları söyledi:

“Marmara’ya gelince surlara dayandı çünkü Kuzey Anadolu Fayı’nda her nerede deprem olmuşsa onun batısı bir sonraki deprem için hedef haline geliyor. En son deprem nerede oldu Gölcük? Gölçük’ün batısı ne? Marmara Denizi. İşte nedeni o. Marmara’da beklediğimiz depremi kast ediyorsanız minimum 7.2. 7.2 ile 7.5 arasında bir deprem bekliyoruz. Nasıl ki ben ve yer bilimci arkadaşlarım Maraş’a deprem gelecek dedi ve bunu sürekli söyledi ve geldiyse İstanbul’a da bu gelecek. Bu işin şakası yok. Kaçışı kurtuluşu yok. Bu deprem geldiğinde en büyük zararı Avrupa Yakası görür. Bunun nedeni de Avrupa Yakası’ndaki zeminin halk tabiriyle söyleyeyim çürük olması. Deprem dalgaları bu zemini girdiğinde depremin etkisini büyültüyor. Asya Yakası göreceli olarak biraz daha iyi sayılabilir. Jeolojik formasyonda daha iyi ama denize yakın yerler depremi daha ağır hissedeceklerdir.”

İstanbul Üniversitesi'nden flaş karar

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağlı Kardiyoloji Enstitüsü, fiziki incelemeler sonucunda güvenli olmadığının tespit edilmesi nedeniyle hasta kabulünü durdurdu.

Rektörlükten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Üniversitemiz Kardiyoloji Enstitüsü Müdürlüğü’nün 30 Ocak 2023 tarih ve 606955 sayılı yazısıyla bildirilen talebi üzerine Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımız tarafından 2 Şubat 2023 tarihinde İnceleme Komisyonu kurulmuştur. Komisyonun Haseki Yerleşkesi’nde bulunan Kardiyoloji Enstitüsü binalarında gerçekleştirdiği fiziki incelemeler sonucunda oluşturduğu 13 Şubat 2023 tarihli rapora istinaden Kardiyoloji Enstitüsü binalarının güvenli olmadığı tespit edilmiştir.

Bu doğrultuda Rektörlüğümüzce;

– İlgili kurumlardan yer talebinde bulunulmuş,

– Yeni bir yer tahsis edilinceye kadar Kardiyoloji Enstitüsü Hastanesi’nde ayaktan ve yatan hasta kabulünün durdurulmasına,

-(Haseki) Kardiyoloji Enstitüsü Hastanesi’nin taşınmasıyla ilgili ön hazırlıkların yapılmasına, karar verilmiştir.”

Editör: Grlyrtts