Sağlık Bakanı'nın hastanesinden göğüs hastalıkları uzmanı: Gerçek vaka sayısı 145.000'lerde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hastanesinden göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, gerçek vaka sayısının 145 binlerde olduğunu söyledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttüğü İstanbul Medipol Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, Habertürk kanalında Ebru Baki'nin sunduğu "Para Gündem" programında koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Tespit edilemeyen 400 vaka var demektir"

Akkoyunlu, "Ortalama olarak eğer bir koronavirüs vakası tespit ettiyseniz, toplum içerisinde gezen tespit edemediğiniz ortalama 400 vaka var demektir" ifadelerini kullandı. 

"359 çarpı 400 demektir"

Türkiyede vaka sayısıyla hesaplama yapan Akkoyunlu, "Vaka sayısı 359 çarpı 400 demektir. Her ölümlü vaka işinde arkada tespit edemediğimiz bin kişi var demektir. Bunun sonucu olarak da vaka sayısı olarak şu anda 145 binler civarındayız. Salgın yeni başladı. Bugün alacağımız önlemler salgını ancak iki hafta sonra azaltacak ve durduracak. Bu iki hafta içerisinde hızlı bir artış yaşayacağız" diye konuştu.

Kaynak: İleri Haber

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER